Yeni trafik cezaları cep yakacak

emniyet kemeri trafik cezası kırmızı ışıkta geçme trafik ceza alkollü araç kullanmanı trafik cezası…

yeni trafik cezaları

Emniyet Genel Müdürlüğü, trafik kazalarının önüne geçmek için emniyet kemeri takmama, aşırı hız ve kırmızı ışıkta geçme gibi en fazla kazaya yol açan bazı kural ihlallerine verilen caydırıcılıktan uzak para cezalarını artırmak üzere yasal düzenleme hazırladı.
Emniyet Genel Müdürlüğü verilerine göre, trafik kazaları ülkenin en önemli sorunlarından biri. 2011’de meydana gelen 1 milyon 228 bin 928 trafik kazasında 3 bin 835 kişi olay yerinde hayatını kaybetti, 238 bin 74 kişi de yaralandı.
2002’den 2011’e kadar trafik kazalarında 43 bin 140 kişi yaşamını yitirdi. Uzmanlar, hastanede ölenlerle birlikte bu sayının 100 bini aşabileceğini belirtiyor.
Trafik kazalarının önüne geçebilmek için bu yılı “seferberlik yılı” ilan eden emniyet, denetimleri artırıp eğitim programlarına ağırlık vererek ölümlü trafik kazalarını en az yüzde 10 oranında azaltmayı hedefliyor.

YASAL DÜZENLEME
Denetimlerin yanı sıra, kazaların önüne geçilmesi için caydırıcılıktan uzak bazı trafik cezalarının da artırılması planlanıyor. Yeni ehliyetler de dahil pek çok düzenlemeyi içeren 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı İçişleri Bakanı Muammer Güler’in görüşüne sunuldu.
Bakanlıkta son haline getirildikten sonra TBMM’ye gönderilecek tasarı ile hız sınırını yüzde 10 ile yüzde 30 arasında aşan sürücülere verilen cezanın 166, yüzde 30 ile 50 arasında aşan sürücülere verilen cezanın ise 343 liraya yükseltilmesi planlanıyor. Hız sınırını yüzde 50’den fazla aşan sürücülere de 700 lira ceza verilecek.
Tasarı ile kırmızı ışık ihlali yapanlar 343 lira, emniyet kemeri takmayanlar da 166 lira ceza ödeyecekler. Bebek koltuğu kullanmayan sürücülere de 166 lira ceza verilecek. Emniyet şeridinde kullananlara verilecek cezanın yanı sıra sadece korunan ve koruyan araçlarda kullanılan “çakar lamba” takan sürücülere verilen cezanın da 77 liradan 343 liraya çıkartılması öngörülüyor.

ALKOLLÜ ARAÇ KULLANMA
Emniyet Genel Müdürlüğü, alkollü araç kullanılmasının önüne geçmek üzere radikal kararlar aldı. TCK’nın 179. maddesine göre, kara, deniz, hava veya demiryolu ulaşım araçlarını kişilerin hayat, sağlık veya mal varlığı açısından tehlikeli olabilecek şekilde sevk ve idare eden kişi, iki yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılıyor. Bugüne kadar alkollü yakalanan sürücülere para cezası uygulanıyor, polisin “can ve mal güvenliğini tehlikeye düşürecek şekilde araç kullandığına” dair tutanak tutmadığı alkollü sürücüler hakkında 179. madde uygulanamıyordu.
Yeni düzenlemeyle sürücülere yedikleri yiyeceklerden kana karışacak miktar olan 1 promile kadar opsiyon tanınacak. Polis, 1 promil ve üstü alkollü halde araç kullanan sürücüler hakkında herhangi bir rapor hazırlamadan savcılığa suç duyurusunda bulunacak. Alkollü yakalanan sürücüler, hastanedeki testlerin ardından 2 yıla kadar hapis talebiyle mahkemelere sevk edilecek.

SÜRÜCÜLERİN YÜZDE 90’I EMNİYET KEMERİ TAKMIYOR
Polisin yaptığı denetimler de sürücülerin yüzde 90’ının emniyet kemeri takmadığını ortaya koydu. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün emniyet kemeri takma oranını ölçmek için 25-27 Şubat’ta tüm illerde yaptırdığı denetimde İstanbul’da 800 sürücüden 770’inin emniyet kemeri takmadığı görüldü.
Emniyet kemerinin takma oranının en iyi olduğu Afyon’da 60 sürücüden 5’ine ceza verildi. İzmir’de ise 80 sürücüden 20’si emniyet kemeri takmadığı gerekçesiyle ceza aldı.

İşte 2013 Yılı Yeni Trafik Cezaları

    Aracın içinde görüşü engelleyecek veya kaza halinde araç içindekiler için tehlike olabilecek sus, aksesuar, eşya ve çıkıntıları olanlar ile gürültülü ve yüksek dumanlı egsoz taktırmak. 166 tl.
11 yaşını bitirmeden bisiklet kullanmak, 13 yaşını bitirmeden motorsuz taşıt kullanmak ve hayvanları tevdi etmek 77 tl. Bu ceza hem kullanana hem de kullandıranlara veriliyor. Bisiklet ve motosikletlerin arkasında yeterli bir oturma yeri olmadıkça başka kişileri bindirmek; oturma yerine birden fazla kişi bindirmek 166 tl.
Korsan araçlarla yolcu taşımak ilk seferde 2 bin 100 tl; tekrarı halinde 3 bin 500 tl. Korsan taksi, dolmuş, otobüs gibi araçlara binen yolculara ise 233 lira para cezası kesilecek.
Aracına izin almaksızın reklam, yazı, işaret, resim, flama, bayrak ve benzerlerini takmak, yazmak, sesli ve ışıklı donanım bulundurmak 77 tl.
Resmi olmayan araç plakalarını, resmi araç plakası renginde boyatmak 166 tl.
Park, fren ve dönüş ışıklarının bozuk veya teknik şartlara uygun olmaması 77 tl.
Araçların muayene süresini geçirmek 77 tl.
Sağa ve sola dönüşlerde kurallara uygun olarak geçiş yapan yayalara, varsa bisiklet yolundaki bisikletlilere, ilk geçiş hakkını vermemek 77 tl.
Şerit izleme ve değiştirme kurallarına uymamak 77 tl.
İki yönlü yollarda, karşıdan gelen araçların geçişini zorlaştıran bir durum varsa geçişi kolaylaştırmak için aracını sağ kenara yanaştırmamak, gerektiğinde sağa yanaşıp durmamak; dağlık ve dik yokuşlu karayollarında karşılaşma halinde güvenli geçişi sağlamak için inen araçların önceden sığınma cebine girmemesi, cep yoksa sağa yanaşıp durmaması, gerektiğinde geri gitmemesi 77 tl para, 15 puan cezası.
Araç kullanırken sürücü belgelerini yanında bulundurmamak 166 tl.
Ehliyetsiz araç kullanmak veya kullanılmasına izin vermek 343 tl.
B,C ve E sınıfı sürücü belgesi olanlar; araçlarına 750 kg’ın üzerinde römork takarak kullanmak veya kullandırmak 343 tl.
Sürücü belgesi sınıfına göre, yetkisi olanlar dışındaki araçları kullanmak 343 tl.
Sürücü belgesi almak için yanlış bilgi veya sahte belge vermek 877 tl.
kamet adresi değişikliklerini tescil kuruluşuna 30 gün içinde bildirmemek 166 tl.
Sis lambalarını, sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakmak 77 tl.
Yönetmelikteki esaslara aykırı ışık takmak ve kullanmak 77 tl.
Taşıma sınırı üzerinde yolcu alan sürücülere 62 tl para cezası, 10 ceza puanı verilirken; fazla yolcuların en yakın yerleşim biriminde indirilmesi gerekiyor. Buna ilişkin bütün sorumluluk ve giderler araç işletenine ait bulunuyor.
Araç dışına yolcu bindirmek 639 tl.
Yük ağırlığını yüzde 5 ila 10 aralığında aşmak 639 tl. Yüzde 15 fazlasına kadar aşmak bin 279 tl. Yüzde 20′sine kadar aşmak bin 918 tl; yüzde 25 fazlasına kadar aşmak 2 bin 560 tl; yüzde 25′ten fazla aşmak 3 bin 839 tl; azami yük ağırlığı aşılmamış olsa bile azami dingil ağırlığını aşmak 639 tl.
Aksine bir işaret bulunmadıkça araçlarını, gidiş yönüne göre yolun sağından; çok şeritli yollarda ise yol ve trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritte sürmemek 166 tl.
Diğer araçları riske atacak şekilde tehlikeli şerit değiştirmek 166 tl.
Yetkili kişilerin işaretlerine uymamak 166 tl.
Araç takip mesafesine uymamak 77 tl.
Kırmızı ışık kurallarına uymamak 166 tl.
Araç hızını yaya geçitlerine, dönemeçlere, tepelere, alt geçitlere, tünellere, köprülere, yol yapım ve onarım çalışması olan yerlere yaklaşırken azaltmamak 77 tl.
Konvoy halinde araç kullanırken diğer araçların güvenle girebilecekleri mesafeyi bırakmamak 77 tl.
Yönetmelikte belirtilen miktarın üzerinde alkollü araç kullananlara ilk seferde 700 tl. İkinci seferde 877 tl. 3 ve üçten fazlasında bin 407 tl. Bu kişilerden ikinci kez bu cezayı alanlara, Sağlık Bakanlığı’nca sürücü davranışını geliştirme eğitimi veriliyor. Bu eğitimi başarıyla tamamlayanlara ehliyetleri, süre bitimini takiben geri veriliyor.
Üç ve üçten fazlasında ise sürücüler psikoteknik değerlendirmeye ve psikayatri muayenesine tabi tutuluyor. Bu muayene sonrasında durumu uygun olanlara süresi sonunda belgeleri iade ediliyor.
Uyuşturucu veya keyif verici madde alarak araç kullananlara bin 407 tl para cezası verilirken; sürücü belgesi süresiz olarak alınıyor.
Hız sınırını yüzde 10 ila 30 arasında aşmak. 166 tl ve 10 ceza puanı. Hız sınırını yüzde 30′dan fazla aşmak ise 343 tl para ve 15 ceza puanı veriliyor. 1 yıl içinde hız sınırını 5 defa ihlal edenlerin sürücü belgesi geri alınıyor. Sürenin sonunda, psikoteknik değerlendirme ve psikiyatrik muayenenin ardından sürücü belgesi almasında sakınca görülmeyenlere belgeleri iade ediliyor.
Araçların hızlarını, aracın yük ve teknik özelliğine, hava ve trafik koşullarına göre ayarlamamak 77 tl.
Kaza mahalinde durmamak ve trafik güveniliği için gerekli tedbirleri almamak 166 tl.
Kazayı yetkililere bildirmemek, kaza yerinden ayrılmak 166 tl.
Zorunlu sigorta yaptırmamak 77 tl.
Araçlarını zorunlu bir neden olmadıkça, diğer araçların ilerleyişine engel olacak şekilde veya belirtilen hız sınırının altında sürmek; gereksiz yere ani yavaşlamak 77 tl.
Otobüs, tramvay ve taksi duraklarında duraklamak 77 tl. Otobüs duraklarını gösteren levhalara her iki yönden 15 metrelik mesafe içinde park etmek 77 tl.
Yanlış yere park etmek 77 tl.
Yangın musluklarını engelleyecek şekilde her iki yönden 5 metre mesafe içinde park etmek 77 tl.
Gözleri görmeyen ve yönetmelikte belirtilen özel işaret taşıyan kişilerin, taşıt yolu üzerinde bulunmaları halinde, sürücülerin yavaşlamamaları ve gerektiğinde durmamaları ve yardımcı olmamaları 166 tl.
Taşıt yolu özürinde özürlülerin aracı için ayrılmış park yerlerinde park etmek 154 tl.
Taşıt trafiğini tehlikeye atacak şekilde taşıt yolunda yürümek 77 tl. Okul, hastane gibi yayalar için ışıklı işaretler olduğu halde bu işaretlere uymayan yayalara 77 tl.
Karşıdan karşıya geçişlerde işaretlere uymayan yayalara 77 tl.
Saygısız araç kullanmak, araçtan çöp atmak, seyir halinde telefon kullanmak 77 tl.
Emniyet kemeri takmamak 77 tl.
Radarların yerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları üretmek veya ithal etmek 2 milyon 120 bin liradan 3 milyon 535 bin liraya kadar para cezası. Bu cihazları araçlarında bulunduran sürücülere ise bin 407 liradan 2 bin 120 liraya kadar para cezası.

Bir önceki yazımız olan Araç muayenesinde randevu oyunu başlıklı makalemizde araç muayene ve tüvtürk hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Renault Kangoo yenileniyor

Yeni kasa renault kangoo 2014 renault kangoo özellikleri resimleri motor ve şanzıman seçenekleri... Fransız otomotiv devi Renault yeni yılla birlikte...

Kapat