Yeni Hurda yasası rakamları belli oldu

1990 hurda araç ne kadar alacak, hurda araç teşvik yasası, hurda araç yasası son durum, hurda teşviki son haberler, hurda arabaya kaç lira ödenecek, hurda arabaya 6500 TL, hurda indirimi ne kadar, eski arabalar hurda yasası…

Eski otomobil veya hurda araç sahiplerinin dört gözle beklediği haberin ayrıntıları bu gün netleşti. Hükümetin bir süreden bu yana uygulamaya koymaya hazırlandığı eski araçları trafikten çekme çabalarının parçası olarak hayata geçirilen “hurda teşviki”nde rakamlar belli oldu.

Kamuoyunun “hurda teşviki” olarak bilinen eski araçların trafikten çekilmesini yürütme çalışmalarında ayrıntılar netleşmeye başladı. Milliyet’in haberine göre üç farklı sınıflandırmada uygulanması öngörülen hurda teşviki, 1990-1993 arasında ise 6.500 TL, 1985-1990 arasında 5 bin lira, 1985 öncesi araçlar için 3.500 TL olarak planlandı.

Hurda araç teşviki üç farklı sınıflandırmada 2 milyon binek aracının trafikten çekilmesi hedefleniyor. Bu araçlar ortalama 5 bin TL ile desteklenmiş olacak Hurda teşviklerinin masaya yatırıldığı teknik düzenlemelerin yer aldığı söz konusu taslakta 20 yaş üstü taşıtını getirip sıfır araç alanlara ÖTV indirimi verilmesi teklifi de bulunuyor.

2013 hurda araç yasası

İndirim 2014 yılında uygulamaya giriyor
Hurda indiriminin yer aldığı teşvik paketinin 2014 yılında hayata geçirilmesi planlanıyor. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın koordinasyonunda yürütülen çalışmalara ilişkin son karar önümüzdeki günlerde yapılacak toplantıda masaya yatırılacak. Hurda teşvikine yönelik son karar Ekonomik Koordinasyon Kurulu’nda (EKK) masaya yatırıldıktan sonra siyasi irade tarafından verilecek.

Türkiye’de 20 yaştan büyük 4 milyon araç var
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye genelinde 17 milyonun üzerinde araç bulunuyor. 20 yaş üzerindeki araç sayısı ise 4 milyonun üzerinde. 20 yaş üzerindeki araçların yaklaşık 2 milyon adedi binek taşıtlardan oluşuyor. Hurda araç düzenlemesinde sona gelindiğini belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, konuyla ilgili çalışmaların 2014 yılında hayata geçirilerek yerli üretime önem verileceğini açıklamıştı.

Kaynak : SGKbilgileri.blogspot.com

Bir önceki yazımız olan Arap Şeyhinin özel tasarım otomobili başlıklı makalemizde large spider ve özel tasarım arabalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Konu Aramaları

 • hurda araç yasası
 • hurda yasası
 • otomobillerde hurda yasas
 • hurda araç teşvik yasası 2015
 • hurda araç
 • hurda araç yasası 2015
 • hurda araç teşvik yasasında son durum
 • hurda araç yasası son dakika
 • hurda araç indirimi
 • hurda yasası 2015

Etiketler:

Yeni Hurda yasası rakamları belli oldu Konusuna 2 Yorum Yapıldı
 1. ali Osman çoban dedi ki:

  Vergiler ağır yeter artık ne zamana kadar sömüreceksiniz ?

 2. mehmet şahin dedi ki:

  sayın yetkililer bu yasayı dört gözle bekliyoruz allah rızası iç,in cıksın borcundan kurtulalım atsak atamıyoruz satsak satamıyoruz lütfen

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Opel yeni modelleri ile Frankfurt’ta

2013 Frankfurt Otomobil Fuarı haberleri Opel yeni modelleri yeni opel insignia opel monza 2014  mokka, yeni opel meriva zafira tourer...

Kapat