Yakıttan tasarruf etmenin 10 altın kuralı

Yakıttan tasarruf etmenin yolları yakıttan nasıl tasarruf edilir az yakıt tüketmenin yolları arabanın az yakması için ne yapılmalı az yakıt yakmanın püf noktaları…

Malum dünyanın en pahalı akaryakıtını kullanıyoruz, petrole her girişimizde canımız yanıyor ve akaryakıt fiyatları günbe gün artıyor. 3 kuruş indirim yapılıp, ardından 10 kuruş bindirim yapılıyor…  Bu durum insanların araba kullanmaktan soğumasına yada araçlarını daha tasarruflu kullanmanın yöntemlerini araştırmaya iterken, dünyanın lider lastik markalarından Good Year, sürücülerin tasarruf etmesi için altın değerinde öneriler sunuyor.
yakıttan tasarruf etmenin yolları
10 adımda uygulayabileceğiniz bu öneriler sayesinde daha az yakıt harcayarak daha fazla yol katetmeniz mümkün!

Hangi marka ve hangi model araçkullanıyor olursanız olun daha az yakıtla daha fazla kilometre yapma şansınız var. Dünyanın lider lastik üreticilerinden Goodyear, daha az yakıtla daha çok yol katetmek için tüketicilere altın değerinde önerilerde bulunuyor. Good Year önerileri ile aracınızın karbon emisyonlarını azaltırken yakıt masrafınızdan da tasarruf edeceksiniz.

1. Hızınızı sınırlayın!
Yakıttasarrufu elde etmenin en kolay ve etkili yöntemlerinden biri hızınızı azaltmaktır.Aracın hızı arttıkça yakıt tüketimi de artar. Örneğin aracın hızını saatte 40km’den saatte 80 km hıza yükseltmek yakıt tüketimini hemen hemen iki katınaçıkartır. Ancak çok yüksek veya çok düşük hız da 1/100 km’de yüksek yakıttüketimi oranına yol açabilir.

2. Ani frene son verin!
Yavaşyavaş hızlanarak ve mümkün olduğu kadar yumuşak vites geçişleri ile yakıttasarrufu sağlayabilirsiniz. Ani frenlemelerden kaçınmak için duraklamazamanlarını önceden görün ve yolda olabilecekleri göz önünde bulundurun,trafiğin durduğunu gördüğünüz kavşağa kadar güvenli bir şekilde seyredin. Hızlımanevralar ve ani frenlemeler yapmak gibi agresif sürüş tarzı yumuşak bir sürüşten %20 daha fazla yakıt tüketimi ile sonuçlanabilir

3. Aracınızı mümkün olan en yüksek viteste kullanın
Otomobiller mümkün olan en düşük viteste kalkış içintasarlanmaktadır çünkü en fazla güce sahip oldukları zaman kalkış zamanlarıdır.Ancak belirli bir hızda mümkün olan en yüksek viteste kullanmak yakıttasarrufunuzu arttırabilir. Düşük viteslerde seyretmek yakıt tüketiminizi arttırabilir. Güvenli olduğu sürece daima daha yüksek vitese geçin.

4. Klimayı dikkatli kullanın
Klima, otomobilin motoru için yakıt kullanan ekstrabir yüktür. Klima kullanılmaması %3’e kadar yakıt tasarrufu sağlar. Özellikle kışın dışarıdaki hava sıcaklıkları izin verdiği ölçüde klimayı kapatmayı tercihedin. Çok düşük hızda veya sabit dururken camları açın, havalandırma dışarıdan gelen esintinin keyfini çıkararak konforlu bir sürüş yapmanızı sağlar.

5. Aşırı rölantide çalıştırmaktan kaçının
Araç rölantide çalışırken yakıt harcar ve bu litre başına sıfır kilometre anlamına gelir. Beklerken motoru kapatmak ve hareket için hazır olduğunuzda tekrar çalıştırmak arabayı hareketsiz durumda çalıştırmaktan daha az yakıt harcar

6. Gereksiz yükleri çıkarın
Araç ne kadar ağır olursa hareket etmek için o kadar fazla enerji gerekir, bu nedenle aşırı yük taşınması daha yüksek yakıt tüketimi ile sonuçlanır. Her ekstra 50 kg için yakıt tüketiminiz %1-2* artar. Aracınızda ne taşımanız gerektiğini dikkatli bir şekilde değerlendirin ve tüm gereksiz eşyaları boşaltın

7. Camları kapalı tutun
Camların ve güneşliklerin açılması aerodinamik çekiş oluşturur, bu da aracınızı yavaşlatır. Gerekli hızda seyretmek için daha fazla enerji gerekir ve bu da daha fazla yakıta ihtiyaç duyar. Camlarınızı ve güneşliği kapatarak yakıt verimliliğinizi arttırın.

8. Aracınızın bakımını uygun şekilde yapın
Aracınızın maksimum verimlilikte çalışmasını sağlamak için düzenli servisler ile bakımını yaptırın. Kirlenmiş bujiler, kirli havafiltresi veya tıkalı yakıt filtresi yakıt tasarrufunuzu olumsuz bir şekilde etkiler. Motor yağının düzenli olarak değiştirilmesi de yakıt verimliliği açısından çok önemlidir. Bakımı iyi yapılmış bir motor yakıt tasarrufunu %4’e kadar arttırabilir.

9. Lastiklerinizi doğru hava basıncı ile şişirin
Yetersiz hava basıncı ile şişirilmiş lastikler dahafazla yuvarlanma direncine sahip olur, yuvarlanmak için daha fazla enerji gerektirir ve bu da daha yüksek yakıt tüketimi ile sonuçlanır. Janta gevşek bir şekilde monte edilen lastikler zaman içinde hava basıncı kaybı gösterir, bu nedenle hava basıncının düzenli olarak kontrol edilmesi ve araç üreticisi tarafından temin edilen kullanım kılavuzuna göre lastiğin doğru hava basıncı ile şişirilmesi sağlanmalıdır. Lastiklerin doğru bir şekilde şişirilmesi ile %5’e kadar yakıt tasarrufu sağlayabilirsiniz. Doğru bir şekilde şişirilen lastikler aynı zamanda daha güvenlidir ve kullanım ömürleri daha uzundur.

10. Aracınıza Good Year EfficientGripPerformance lastikleri takın
Lastiklerin aracınızın yuvarlanma direnci üzerindeönemli bir etkisi vardır. FuelSaving (Yakıt Tasarrufu) Teknolojisine sahip Good Year EfficientGrip Performance lastikleri kullanarak yuvarlanma direncini önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Motorunuzdan daha az enerji boşa harcanır, dolayısıyla daha az benzin tüketilir. Bu çevre için daha iyidir ve yakıtı daha az harcarsınız.

Bir önceki yazımız olan Gelecekte yollara çıkacak konsept otomobiller başlıklı makalemizde konsept arabalar 2014 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Gelecekte yollara çıkacak konsept otomobiller

Konsept otomobil modelleri geleceğin otomobilleri Peugeot Aureon konsept, 2025 Lincoln Continental, Hovercraft, Chevy EN-V 2.0, Audi konsept, Peugeot Onyx, Reventon...

Kapat