Uzun yola çıkacaklar Dikkat

Ayların en hayırlısı mübarek Ramazan ayına hüzünle veda ederken, bir yandanda bayram tatili için valizler hazırlanmakta, zira bir çok aile memleketlerine, memleketteki dostlarına, ailelerine ziyarete gidecek. Ancak bizim milletimiz havaya sıkılan mermiler ile düğün evini cenaze evine, dikkatsiz, uykusuz ve acemi sürücüler sayesinde bayramlarıda faciya veya katlima çevirmesini iyi bilir. Yine bayram arifesinde ve sonrasında bilindik manzaralara rastlayacağız yollarımızda, gönül isterki her insan sağsağlim, günlük güneşlik , kazasız belasız geçirsin bayram ziyaretini, bayram tatilini.

Her bayram öncesi bu tür haberler, uyarılar yayınlanıyor, buna rağmen bayram sonundaki ölü ve yaralı bilançosunda bir değişiklilik olmuyor, yine yollar kan gölüne dönüyor.  Ancak biz yinede bayramda uzun yola çıkacakları uyaralım ve bu defa ileri sürüş teknikleri uzmanı Onur Akçay ‘ın uyarılarına kulak verelim..

otomobil seyahat

Aracınızın rutin bakımlarını yaptırın, yola çıkmadan kış lastiklerinizin takılı olmadığından emin olun, lastik diş derinliklerini ve havalarını kontrol edin. Klima ve havalandırma sisteminin çalıştığından emin olun.

– Yola sabah erken saatlerde çıkın. Mola yerlerini önceden belirleyin. 2 saatte bir veya her 150 kilometrede 15 dakika mola verilmesi gerektiğini unutmayın.
– Araçta klimanın yüz ve göğüs bölgesine değil cama doğru gelmesine dikkat edin. Sürekli klima açık gitmeyin, aracı 30 dakika da bir havalandırın.
– Sıcaklardan fazla etkilenmemek için bol su tüketin. Ağır yiyeceklerden uzak durun.
– Özellikle kalp, tansiyon ve şeker hastaları; sıcak havalarda çok uzun süre araç kullanmayın.
– Tatil sebebiyle trafik artıyor ve birçok uzun yol tecrübesi olmayan sürücü şehirler arası yollara çıkıyor. Bunu unutmayın ve her an karşınızdaki veya yanınızdaki sürücünün hata yapabileceğini düşünerek aracınızı kullanın.
– Pedalları rahat hissedecek ayakkabılar tercih edin ama terlik ve benzeri şeyler kullanmayın.
– Takip mesafesini koruyun, şehir içinden geçerken hızınızı düşürün.
– Kısa farlarınızı gece – gündüz açık tutun. Hız limitlerine uyun.
– Emniyet kemerini takın ve arka koltuklardakiler de dahil tüm araç içindekilere taktırın.
– 12 yaşın altındaki çocukları boylarına ve kilolarına göre düzenlenmiş güvenlik koltuklarına oturtun, kucakta ve ön koltukta taşımayın.
– Araç içinde sabitlenmemiş bir şey bırakmayın. Parfüm, gözlük ve çakmaklara dikkat edin. Yarım litrelik su şişesinin kaza esnasında 40 kiloluk ağırlıkla kafanıza çarpabileceğini unutmayın.
– Uyku getirebilecek ilaçlardan uzak durun.
– Tır, kamyon gibi ağır tonajlı araçların sık kullandığı yollarda lastiklerin yol açtığı izlere dikkat edin. Bu tür yollarda ağır yükün asfaltı ezmesiyle oluşan iz görünümündeki çukurlar, direksiyon hakimiyetinin kaybolmasına neden olabilir.

“Oruç tutan sürücülerin daha dikkatli olması gerekiyor”
Yaklaşan ramazan öncesinde, oruçlu olarak uzun yolda otomobil kullanmaya hazırlanan sürücülere de tavsiyelerde bulunan Onur Akçay, şunları söyledi :
– Oruç tutan sürücülerin uyku düzenini sahura göre ayarlaması ve en az 7 saat uyuması gerekiyor.
– İftarda ve sahurda bol sıvı ve özellikle su tüketilmeli.
– İftar saatinden 90 dakika öncesi en tehlikeli zaman. Mümkünse bu saatlerde araç kullanmayın, kullananların hızlarını çok fazla düşürmesi gerekiyor.
– Oruç sürücüler üzerinde dikkat kaybı, yorgunluk hissi, halsizlik, sinir gibi etkiler gösterebiliyor. Bu nedenle oruç tutan sürücülerin günde 5 – 6 saatten fazla araç kullanmamaları gerekiyor.- Oruç tutan birçok sürücü olduğu için trafikte stres ortamı sıcak havanında etkisiyle artabilir. Sürücülerimiz bunu unutmamalı ve normal zamanlardan daha anlayışlı olmalı.
– Sigara kullanan kişilerin biraz daha dikkatli olması gerekiyor. Özellikle iftar saati yaklaştıkça halk arasında “sigara sıkması” olarak bilinen nikotin eksikliğinin verdiği stres en üst seviyeye çıkıyor.
– İftardan sonra araç kullanmak için en az 60 dakika beklenmeli. Özellikle uzun yolculuklarda bu süre daha da artırılmalı, yemekler daha hafif menülerden oluşturulmalı.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Orijinal son Mini satıldı başlıklı makalemizde mini cooper ve orjinal mini hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Suzuki’nin SUV konsepti iV-4 perdeyi aralıyor

Suzuki iV-4 resimleri özellikleri trafiğe çıkış tarihi özellikleri motor ve şanzıman seçenekleri 65. IAA Frankfurt Motor Fuarı bilgileri... Suzuki SUV...

Kapat