Türk otomotiv sektörü için müjdeli haber!

Türk otomotiv sektöründe müjdeli haber,üretim ve ihracatta artış…

“Türk otomotiv pazarı ekonomideki olumsuz gelişmelere rağmen yakın gelecekte ana oyuncuların iştahını kabartacak” dedi.

Uluslararası denetim ve danışmanlık şirketi EY’nin Otomotiv Sektör Lideri Serdar Altay, Türk otomotiv pazarının ekonomideki olumsuz gelişmelere rağmen yakın gelecekte ana oyuncuların iştahını kabartacağını ifade etti.

EY’den yapılan açıklamaya göre, EY’nin otomotiv sektörü özelinde hazırladığı “Riskler ve Fırsatlar” raporuna göre, Çin, Brezilya ve Hindistan gelecek dönemde otomotiv sektörünün parlayan yıldızları arasında yer alacak. Türkiye’de ise sektör tarafından her ne kadar döviz kurlarındaki dalgalanmalar ile faiz ve ÖTV oranlarındaki artışlar risk olarak tanımlansa da otomotiv pazarının kişi başına düşen araç sayısına göre Avrupa’ya oranla halen doymamış bir pazar olması ve gündemde yer alan hurda araç teşvikinin uzun vadede büyümede iki temel unsur olacağı tahmin ediliyor.

EY Otomotiv Sektör Lideri Serdar Altay, rapora ilişkin değerlendirmesinde, Türk otomotiv pazarının ekonomideki olumsuz gelişmelere rağmen yakın gelecekte ana oyuncuların iştahını kabartacağını ifade etti.

Sektörün 2013’te geçmiş yıllarda meydana gelen yaralarını sardığını, üretim ve satış adetlerinin artış gösterdiğini belirten Altay, şunları kaydetti:

“Söz konusu talep artışının yanında Türkiye otomotiv pazarının gelişmesi ve genişlemesinde katkısı olduğunu düşündüğümüz unsurlardan bazıları, taşıt kredileri stokunun artması ve şirketlerin filo kiralama sektörüne olan ilgisi… Türkiye otomotiv pazarının önümüzdeki dönemlerde de talebe dayalı olarak gelişmesinin yanında, sağlanan teşviklerle ülkemizde otomotiv sektöründe üretim ve istihdamın artırılması, yurt dışındaki üreticilerin Türkiye’ye yatırım yapması ve ihracatın artırılması hedefleniyor” değerlendirmesinde bulundu.

2014 sonu veya 2015 başlarında hurda araç teşvikinin beklendiğini ve sağlanacak teşvikin otomotiv sektöründe yoğun bir hareketlenme sağlayacağına işaret eden Altay, şunları kaydetti:

“Türkiye’de yaklaşık her bin kişiden 130’u, otomotiv üretiminde lokomotif durumunda olan Almanya’da ise her bin kişiden 600’ü araç sahibi. Bugüne baktığımız zaman, Türkiye’de 2 milyonu binek otomobil olmak üzere yaklaşık 4 milyondan fazla 20 yaş üzeri araç bulunuyor. Hurda araç teşviki 4 milyon civarında aracın trafikten çekilmesi anlamına geliyor.”

“Global otomotiv piyasasını zor günler bekliyor”

Altay, Motorlu Taşıtlar Vergisi konusunda yapılacak düzenlemeyle, AB ülkelerindeki gibi “kirlettiğin kadar öde” diye tanımlanan karbondioksit salınımına göre hesaplanan vergi uygulamasının tüketici tercihleri üzerinde etkili olmasını beklediklerini ifade etti.

Ekonomik büyümeye ilişkin tahminlerin geçen çeyrekten itibaren küçüldüğüne vurgu yapan Altay, buna bağlı olarak global otomotiv piyasasını gelecek dönemde zor günlerin beklediğini belirtti.

Altay, hafif ticari araçta 2012-2017 arasında global pazarın yıllık birleşik büyüme oranı tahmininin yüzde 6,3’ten yüzde 5,9’a çekildiğine dikkati çekerek, “Kuzey Amerika pazarında hafif ticari araçta 5 yıllık büyüme rakamı, ortalama yüzde 3,1’den yüzde 3’e düştü. Çin otomotiv üretimini kendi bünyesinde tüketerek ihracata dayalı büyümeden iç tüketime doğru kaydırma isteğinde olacak. 5 yıllık vadede Çin için hafif ticari araç satış tahminlerinin yıllık ortalama yüzde 10,6 olarak artacağı öngörülüyor” ifadelerini kullandı.

Sözkonusu raporda öne çıkan diğer konular ise şunlar oldu:

“Geçen sene Çin’de 15, Hindistan’da 3, Brezilya’da ise yaklaşık 4 milyon yolcu taşıtı satıldı. Bu üç bölgede artan orta sınıf harcamaları ve gelişen alt yapıların otomobil satışlarında patlama yaratacak. Bu gelişmelerin otomotiv sektöründe yeni talepler oluşturacağı ve söz konusu taleplerin çoğunun ilk kez araç sahibi olanların oluşturacağının tahmin ediliyor. Brezilya, 45 farklı marka, 2 bin model ve 4 bin bayi ile dünyadaki en büyük dördüncü otomotiv piyasası olma yolunda hızla ilerliyor. Çin’in 2013 yılında ABD’yi sollayarak en büyük pazar olması bekleniyor.”

Türk Otomotiv sektöründe müjdeli haber

Bir önceki yazımız olan Türkiye otomotiv sektöründe iki il frene bastı başlıklı makalemizde otomotivde ihracat, otomotivde ithalat ve türk otomotiv sektörü hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
2015 BMW 4-Serisi Gran Coupe resmi olarak duyruldu

2015 BMW 4-Serisi Gran Coupe bütün teknik özellik,donanım ve merak ettiğiniz her şey ile siz sevenleri ile

Kapat