Türkiyenin İlk Güneş Otobüsü Yollara Çıktı

elektrikli araba elektrikli araba fiyatları 2015 2015 elektrikli araçlar cars new cars 2015 car news new car models 2015 otomobil kampanyaları 2015…

ODTÜ Güneş Enerjisi Araştırma Merkezi ve bir firma ortaklığında, yüzde 100 yerli imkanlarla geliştirilen teknoloji sayesinde verimli elektrik enerjisi üretebilen, “Türkiye’nin ilk güneş paneli destekli otobüsü” yollara çıktı.Otobüsün tanıtımı amacıyla ODTÜ GÜNAM araştırmacıları, Enerji Bakanlığı yetkilileri ve davetlilerin katılımıyla MAN Türkiye A.Ş tesislerinde tören düzenlendi.

ODTÜ GÜNAM Müdürü Prof. Dr.  Raşit Turan, burada, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güneş ışığını elektrik enerjisine çevirmeyi mümkün kılan fotovoltaik teknolojinin, son yılların giderek sanayileşen, en önemli yüksek teknolojili yenilenebilir enerji türü haline geldiğini anlattı.
Prof. Dr. Turan, Türkiye’de ilk kez, dünyada ise sayılı bir kaç örneği bulunacak şekilde MAN Türkiye A.S¸. ile birlikte “tavanına güneş panelleri döşenmiş otobüs” projesini tamamladıklarını kaydetti.

Prof. Dr. Turan, projeyle otobüse entegre edilen güneş panellerinin, otobüsün ek kliması başta olmak üzere, sesli ve görüntülü sistemlerini, kablosuz internetini, soğuk-sıcak su ünitelerini, ışıklandırmalarını ve motorun aküsünün ihtiyacı olan elektriği üretebildiğini bildirdi.
Güneş enerjisinin sağlanması için otobüs tavanının 12 metrekarelik bölümünün, 360 adet güneş hücresinden oluşan 24 güneş paneli ile kaplandığını belirten Turan, kurulan bu sistemin kapasitesinin 1.4 kilowatt saat gücünde elektrik üretimine olanak tanıyacağı bilgisini verdi.

Turan, üretilen elektrik enerjisinin bir batarya sisteminde depolanarak, gerektiğinde elektrikli klimanın çalıştırılmasında kullanıldığını da söyledi.
Turan, uygulamanın sonunda elde edilen bilgi ve deneyimle güneş enerjisiyle çalışan uydular, uçak ve insansız hava aracı yapılabileceğini kaydetti.

-Fotoğraf Galerisi-

Bir önceki yazımız olan Otomatik Vitesli Araç Tercihi Arttı başlıklı makalemizde 2015 otomobil modelleri, otomatik otomobil ve otomatik otomobil tavsiye hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Ford Kuga Yeni Nesil Motoruna Kavuştu

ford kuga 2015 ford kuga 2015 ford kuga nasıl ford kuga kullanıcı yorumları 2015 ford kuga kampanyalar ford kampanya kampanyalı...

Kapat