PTT ‘den HGS için çok önemli uyarı

Hgs hakkında bilgiler hgs etiketi nereye yapıştırılır hgs neden alarm veriyor hgs neden okumuyor hgs nasıl yapıştırılır…

hgs nereye yapıştırılır

PTT genel müdürlüğünden yapılan açıklamada HGS ile ilgili yaşanan sorunların etiketin doğru yere yapıştırılmadığından kaynaklandığı açıklandı.
PTT Ankara Başmüdürü Mehmet Güçlü, Hızlı Geçiş Sistemi’nde (HGS) yaşanan sorunların büyük bir bölümünün, etiketin doğru yere yapıştırılmamasından kaynaklandığını belirterek, “sürücülerin, gişe geçişlerinde sorunla karşılaşmamaları için HGS etiketlerini doğru yere yapıştırmaları gerekiyor” dedi.
Güçlü, vatandaşların 17 Eylül 2012 tarihinden itibaren ücretli otoyollar ve köprü geçişlerinde uygulanan Hızlı Geçiş Sistemi’ni benimsediğini, ancak zaman zaman şikayetler geldiğini ifade etti.
Güçlü, şöyle konuştu:
“HGS etiketlerindeki bakiyeleri yeterli olmasına karşın geçişlerde gişelerin, kaçak geçiş yapar gibi alarm verdiği yönünde şikayetler geliyordu. Bunları incelediğimizde, büyük bir bölümünün vatandaşların, HGS etiketlerini doğru yere yapıştırmalarından kaynaklandığını tespit ettik. PTT işyerlerimizde ve gişelerde görevli arkadaşlarımız, HGS etiketi alan vatandaşlarımıza, etiketleri araçlarında nereye ve nasıl yapıştırmaları gerektiğini özellikle izah ediyorlar. Bunun yanı sıra bu konuda hazırlattığımız broşürleri HGS etiketi alanlara mutlaka veriyorlar.
Buna rağmen, birçok araçta etiketler tarif edilen yerlere yapıştırılmıyor. Dolayısıyla araç geçiş yaparken okuyucu etiketi görmediği için gişe alarm veriyor. Vatandaşlar da bunun sistemden kaynaklanan bir hata olduğunu ve araçlarının kaçak geçiş yapmış gibi algılandığını düşünüyorlar. HGS etiketlerinin doğru yere yapıştırılması halinde gişelerin alarm vermesi mümkün değil.”
Bu durumla karşılaşanların hiç bir şekilde mağdur edilmediğini belirten Güçlü, sistemden kaçak geçiş yapmış görünen araçların kontrol edildiğini, etiketlerinde yeterli bakiye varsa otomatik olarak çekildiğini söyledi. Güçlü, bakiyeleri yetersiz olanların cep telefonlarına, 7 gün içerisinde bakiyelerini geçişe yeterli hale getirmeleri için kısa mesaj gönderildiğini, bu süre içerisinde bakiyelerini tamamlamaları halinde hiç bir cezai işlemin uygulanmadığını vurguladı.
Etiketler nereye yapıştırılacak?
PTT Ankara Başmüdürü Güçlü, HGS etiketlerinin yapıştırılacağı yerin araçlara göre değiştiğini söyledi. Etiketin, aracın iç tarafından ön camın ortasına yapıştırılması gerektiğine işaret eden Güçlü, bazı sürücülerin, dikiz aynasının arkasına ya da camın köşelerine yapıştırdığını, bunların yanlış uygulamalar olduğunu ifade etti. Etiketin, dikiz aynası ön cama monteli binek araçlarda, aynanın bağlantı yerinden 5 santimetre, dikiz aynası tavana monteli araçlarda ise 10 santimetre aşağıya ön camın orta bölümüne yapıştırılması gerektiğine dikkati çeken Güçlü, kamyon ve otobüs gibi düz camlı büyük araçlarda ise ön camın alt kısmından 5 santimetre yukarıya yine camın ortasına denk gelecek şekilde yapıştırılması gerektiğini kaydetti.
Güçlü, sürücülerin, gişe geçişlerinde sorunla karşılaşmamaları için HGS etiketlerini doğru yere yapıştırmaları konusunda uyardı.

Bir önceki yazımız olan İşte yeni kasko sistemi başlıklı makalemizde yeni kasko yasası hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
İşte yeni kasko sistemi

yeni kasko fiyatları full kasko süper kasko dar kasko  genişletilmiş kasko tam kasko yeni kasko uygulamaları... Araç sahiplerinin merakla beklediği...

Kapat