Otomatik Vitesli Araç Tercihi Arttı

otomobil fiyatları otomatik otomobil otomatik otomobil tavsiye otomobil modelleri 2015 2015 otomobil modelleri otomobil kampanyaları 2015…

Küçük hacimli motorlarda otomatik vitesin sunulmaya başlaması, tüketici alışkanlıklarını değiştirdi. Otomatik vitesin satışlardaki payı yüzde 46’yı aşarken, fiyat farkı da hızla yükselmeye başladı

Dünyanın önemli otomotiv üreticilerinden biri haline gelen Türkiye’de tüketici alışkanlıkları da değişmeye başladı. Yüksek Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) sebebiyle satışların tamamına yakını (yüzde 95’i) 1.6 litre ve altında motor hacmine sahip araçlardan oluşuyor.

Küçük motorlu araçların, eskilerin büyük hacimli motorlarının güç seviyesini yakalayamaması, tüketicilerin ‘sportif’ ruhunu da köreltmeye başladı. Bunun farkına varan markalar da, bu açığı turbo desteğiyle çözmeye başladı ve orta sınıf araçlarda bile hacim küçültme çalışmaları kullanılmaya başlandı.

KÜÇÜK HACİMLE GELEN TASARRUF

Motor hacimlerindeki küçülmeyle birlikte otomobillerin yakıt tüketimlerinde de belirgin bir düşüş yaşandı. 2 litrelik (150 beygir) bir benzinlinin ortalama tüketimi 7 litrenin üzerindeyken, aynı gücü üreten 1.4 litrelik bir motor sadece 5 litreyle yetinebiliyor.

İlk aşamada manuel şanzımanlarla pazara sunulan turbo destekli veya tasarruflu motorlar, son birkaç yıldır otomatik şanzıman seçeneklerine kavuştu. Bazıları çift kavramalı bazıları CVT (kademesiz) bazılarıysa yarı otomatik olan bu şanzımanların pazara sunulmasıyla birlikte, tüketiciler bu konfora çok kolay uyum sağladı.

FİYAT FARKI ÇİFT HANELİ RAKAMLARA ULAŞTI

Yakın geçmişte ortalama 1500-2 bin lira farkla sunulan otomatik vitesler, bugün itibariyle bazı modellerde 10 bin liranın bile üzerine çıktı.
Bir başka değişle, tüketicilerin otomatik konforu pahalıya mal olmaya başladı. Buna rağmen otomatik vites satışlarındaki artışın, 2015’te de sürmesi bekleniyor.

-Fotoğraf Galerisi-

 

Bir önceki yazımız olan Hırsızların Çok Sevdiği Arabalar başlıklı makalemizde 2015 model otomobiller, 2015 otomobil kampanyaları ve az yakan arabalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Tamamen Elektrikli Araç Renault Twizy Piyasada

elektrikli araba elektrikli araba fiyatları 2015 renault twizy renault twizy fiyat renault twizy fiyat türkiye renault elektrikli araba... Yüzde 100...

Kapat