Murat 124’leri hayata döndürdüler

Modifiye Murat 124 araba yenileme yenilenen otomobiller murat 124 yenileme Erkan bayram murat 124 yenileme….

Hurda haline gelmiş klasik otomobilleri yenileme ve modifiye etme olayı Amerika’da bir trend, hatta ve hatta hayatını bu yolla kazanan insanların sayısıda bir hayli fazla. Bu trend son dönemde Avrupa’da da, özelliklede İngiltere’de oldukça yaygın. Discovery Channel‘da yayınlanan ve hayaranlıkla takip ettiğim Mike Brewer ve Edd China ‘nın efsane programları Tamirat Tadilat ve Chip Foose ‘un muhteşem tasarımları ile otomobil sahiplerinin gönlünü çaldığı Overhaoulin, National Geographic‘de yayınlanan Araba S.O.S gibi programlarda örneklerini gördüğümüz yenileme çılgınlığına bir katılımda ülkemizden geldi. Ordu’da bir grup genç, hurdacıdan satın aldıkları 1970 ve 1976 model arasındaki Murat 124 marka otomobillere küçük bir servet ödeyerek tamir ettirdiler.
Halk arasında “Hacı Murat” diye anılan efsane marka Murat 124′ lere tutkun gençler, kurdukları dernekle bir araya gelerek çeşitli etkinlikler yapmayı planlıyor. Gençlerin hedefleri arasında bir Hacı Murat Festivali düzenlemek bile var.
Ordu Murat 124’ü Yaşatma Derneği Başkanı Erkan Bayram, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Hacı Murat” araçlarının değerini yitirmemesi için çalışma başlattıklarını belirtti.
Çalışma kapsamında ilk olarak değişik illerde hurdaya ayrılmış araçları bulup satın alarak Ordu’ya getirdiklerini ifade eden Bayram, “Daha sonra bu araçları tamir ettirerek ilk adımımızı attık” dedi.
Ardından dernek kurarak bir çatı altında toplanmayı başardıklarını dile getiren Bayram, şöyle devam etti:
“Hacı Murat’ları geçmişten gelen güzellikleriyle günümüzde yeniden yaşatmayı düşünüyoruz. Bu amaçla da belli etkinliklerimiz oluyor. Bu etkinlikleri değişik yer ve zamanlara yayarak Hacı Murat’ların yeniden yaşatılmasına katkı sağlıyoruz. Bu konuda tüm Murat 124 sevenlere sadece Ordu’da değil tüm Türkiye’ye aşılamayı düşünüyoruz. Murat 124’ler bir tarihtir. Biz bu tarihi halen seviyoruz ve yaşatmakta da kararlıyız.”

murat 124 yenileme

2 BİN LİRAYA ALIP 12 BİN LİRA MASRAF ETTİLER
Hurdacılardan topladıkları araçların bazılarını 2 bin liraya alıp tamir için araçlara 12 bin lira masraf ettiklerini anlatan Bayram, şunları kaydetti:
“Biz bu araçları değişik illerden çok düşük fiyatlara alıp Ordu’ya getirdik. Daha sonra sanayiye getirerek burada tamir edilmelerini sağladık. 2 bin
liraya aldığımız bir araca 12 bin lira kadar masraf ettik. Bütün araçlar trafikte kullanılabilir vaziyette. Biz kesinlikle ettiğimiz masrafı hiç düşünmüyoruz. Yeter ki bu araçlara sahip çıkalım istiyoruz. Zaman zaman araçlarımızı bizden satmamızı da istiyorlar ama 20 bin lira da verseler biz araçlarımızı satmayı düşünmüyoruz. Çünkü onlar bizim için çok değerli.”
Bayram, ilerleyen dönemde Ordu’da düzenlenen “Vosvos festivali” gibi bir “Hacı Murat” festivali düzenlemeyi istediklerini sözlerine ekledi.
murat 124 yenileme_2
BAZILARI DÜĞÜN ARABASI YAPACAK
Dernek üyelerinden Semih Akkül ise “Hacı Murat” araçlarının dedelerinin ve babalarının zamanında daha sık kullanıldığını belirterek, “Babam, zamanında bu aracı gelin arabası yapmış. Şimdi sıra bizde. Ben de düğünümde Hacı Murat’ı gelin arabası olarak kullanacağım. Bir nevi babamızın izinden giderek en azından onların yaşadığı duyguyu yaşamak istiyoruz” dedi.
Cenap Uğurlu da “Hacı Murat” araçlarının halen ilgi gördüğünü, tamir edilen araçların vatandaşlar tarafından merak edilip incelendiğini söyledi.

Bir önceki yazımız olan Aventador Torado ile daha yakışıklı başlıklı makalemizde aventador, body kit ve modifiye hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
7 kişilik Fiat “500L Living” sahnede

Fiat 500L Living özellikleri resimleri trafiğe çıkış tarihi fiyat bilgileri motor ve şanzıman seçenekleri… İtalyan otomotiv devi Fiat'ın efsane ve...

Kapat