MTV ve Trafik cezalarına rahatlatan af

Trafik cezası affı 2013 motorlu taşıtlar vergisine af trafik cezalarına ne kadar af geldi trafik cezası affından yararlanmak için ne yapmalıyız MTV affı başvurusu trafik cezası affı bitiş tarihi trafik cezası affı ne kadar sürecek…

trefik cezaları afMotorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik cezalarına beklenen af nihayet geldi. Bugüne değin bir türlü fırsat veya maddi olanak bulupta yatırmadığınız veya haberiniz olmadan yani gıyabınızda yazılmış tüm trafik cezaları, ödeyemediğiniz motorlu taşıtlar vergileriniz af kapsamı dahilinde. Peki 31.10.2013 tarihinde sona erecek bu aftan yararlanmak isteyenler ne yapacak yada trafik cezası affından yararlanmak için ne yapılmalı bu konuda gelin bu konuda Hürriyet yazarı Şükrü Kızılot‘a kulak verelim.

TRAFİK CEZALARI
“Trafik cezaları ile ilgili özel avantajdan; “31 Aralık 2010 tarihinden önce verilen” ve “2 Ağustos 2013 tarihi itibariyle vadesi geldiği halde ödenmemiş veya dava açılmış ya da dava açma süresi henüz geçmemiş olan” trafik para cezaları yararlanabiliyor. Aftan yararlanmak isteyenlerin, 31 Ekim 2013 tarihine kadar (bu tarih dahil) ilgili vergi dairesine veya bulundukları il veya ilçedeki vergi dairesine başvurmaları gerekiyor.

CEZANIN FAİZİNE İNDİRİM
Aftan faydalananlar, cezanın aslı üzerine her ay yüzde 5 oranında yürütülmüş faizi ödemekten kurtulacak ve sadece geciken tarihe denk gelen TÜFE ve ÜFE’nin ortalamasına göre 25.11.2011 tarihine kadar hesaplanan faizi ödeyecek. Cezaların aslını ödemiş olanlar, bu cezalara yürütülmüş olan faizler için de aftan yararlanabilecek. Ayrıca, 2 Ağustos 2013 tarihi itibariyle cezanın bir kısmını ödeyenler, cezalarının ödenmemiş kısmı için de aftan yararlanabilecek.

MTV VE CEZALARA AF
AF Başvuru için 31.12.2014’e kadar süre tanınan Motorlu Taşıtlar Vergisi ile ilgili bu affın kapsamına, borcu olan herkes girmiyor. 1990 ve daha eski model olan taşıtlar giriyor. Bu taşıtların 31.12.2014 tarihine kadar İl Özel İdaresi veya MKE hurda işletmesi müdürlüğüne teslim edilmesi suretiyle, taşıtın hurdaya çıkartılıp, kayıt ve tescillerinin sildirilmesi gerekiyor. Bu durumda, 31.12.2014 tarihine kadar tahakkuk ettiği halde ödenmemiş; Motorlu Taşıtlar Vergisi, gecikme zammı, gecikme faizi ve vergi cezalarının tamamı silinecek. 28.02.2009 tarihine kadar plakaya yazılan trafik cezaları da silinecek.

MEVCUT OLMAYAN TAŞITLAR
Bu af da 2000 ve daha eski model taşıtları kapsıyor. 28.02.2009 tarihi itibariyle mevcut olmayan veya herhangi bir nedenle “motorlu taşıt” vasfını kaybetmiş olan taşıtların; • Vergi aslı 31.12.2014 tarihine kadar ödenirse, • Vergi aslının 3/4’ü ile gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve plakaya yazılan trafik cezalarının tamamı silinecek. (Her iki afla ilgili 6322 sayılı kanun, 41 No.lu Motorlu Taşıtlar Vergisi Tebliği ile açıklandı)

HACİZ VE ARACI BAĞLAMA
Taşıt vergisi ya da trafik para cezası borcu olanlara, öncelikle bir “uyarı” mektubu gönderiliyor.

 

 

Bir önceki yazımız olan Fiat 500'e Barbie tasarımı başlıklı makalemizde barbie fiat 500 ve fiat 500 barbie hakkında bilgiler verilmektedir.

Konu Aramaları

  • trafik ceza affindan yararlanma 2014
  • trafik cezalarına af varmı 2016

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Ford Mondeo Vignale’den ilk kareler

2013 Ford Mondeo yeni ford mondeo ne zaman gelecek 2014 ford mondeo resimleri özellikleri trafiğe çıkış tarihi motor ve şanzıman...

Kapat