Motorlu Taşıtlara İlişkin Düzenleme Yayımlandı

motorlu taşıt vergisi motorlu taşıt vergi hesaplama motorlu taşıtlar vergisi otomobil haberleri güncel otomobil haberleri otomobil kampanyaları…

Motorlu taşıtlara ilişkin düzenlemeleri içeren ÖTV (2) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği, Resmi Gazetede yayımlandıÖzel Tüketim Vergisindeki dağınık yapının toparlanması ve mevzuatın anlaşılır hale getirilmesi için akaryakıt sektörünün ardından yapılan değişikliklerden ikincisi olan ve Motorlu taşıt lara ilişkin düzenlemeleri içeren “Özel Tüketim Vergisi (2) Sayılı Liste Uygulama Genel Tebliği”, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Maliye Bakanlığı’nın tebliği ile Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (2) sayılı listede yer alan yarı römorklar için çekiciler, binek otomobilleri ve esas itibarıyla insan taşımak üzere imal edilmiş motorlu taşıtlar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar, özel amaçlı motorlu taşıtlar, motosiklet gibi taşıtlara ilişkin mevzuattaki dağınık yapı giderilerek, farklı düzenlemelerin içinde yer alan istisna uygulamalar bir araya toplandı.

Tebliğde, “ihracat, ithalat istisnaları, petrol arama faaliyetinde kullanılmak üzere taşıt alımlarında istisna, diplomatik istisna, Türk Hava Kurumunun alımlarında istisna” şartları, bunlardan yararlanabilecekler ve yapılacak işlemlere ilişkin usul ve esaslar da yer aldı. Vergilendirme işlemleri, verginin ödenmesi, verginin belgelerde gösterilmesinin örneklerle anlatıldı.

-Fotoğraf Galerisi-

Bir önceki yazımız olan Engelli Taşıt Alımlarında İstisnalar başlıklı makalemizde 2015 model otomobiller, engelli taşıt alımı ve güncel otomobil haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Engelli Taşıt Alımlarında İstisnalar

engelli taşıt alımı otomobil fiyatları 2015 2015 model otomobiller otomobil kampanyaları kampanyalı araçlar 2015 güncel otomobil haberleri.. Tebliğ ile malul...

Kapat