Maserati Satışları Türkiye’de Yüz’de Yüz Arttı

İtalyan lüks otomobil üreticisi Maserati, geçen yıl Türkiye satışlarını iki katına çıkararak dikkat çekti. 3 litrelik dizel motorla satışa sunulan

Ghibli, düşük tüketimi ve fiyat avantajıyla artışta en önemli payı aldı

Maserati, 2014 yılıyla birlikte sektörde bir asrı geride bıraktı.Lüks spor otomobil üreticilerinin en köklü temsilcilerinden olan marka, sedan modeli Ghibli’yle hedef büyüttü.

ÜRETİM HEDEFİ 50 BİN

Üretim kapasitesini, bu modelin devreye alınmasıyla birlikte bu yıl 50 bin araca çıkarmayı planlayan marka, böylece son 3 yılda 10 kat
büyüme olarak belirlediği hedefine doğru ilerliyor.

Markanın ilk kez 1967’de 2 kapılı bir spor otomobil olarak pazara sunduğu Ghibli, 3’üncü jenerasyonuyla birlikte ilk kez bir spor sedana dönüşmüş oldu. 3 litrelik benzinli ve dizel motor seçenekleriyle pazara sunulan araç öyle başarılı oldu ki, Maserati’yi geçen yıl Türkiye’de satışlarını en fazla artıran otomobil markası haline getirdi.

SARIŞIN YARISI GHİBLİ

Türkiye’de Tofaş bünyesindeki FerMas (Ferrari-Maserati) tarafından temsil edilen marka, 2013’ü 40 araç (2012: 18 adet) satışıyla tamamladı. Kasım 2013’te lansmanı yapılan Ghibli’yle birlikte marka, 2014’te satışlarını yüzde 107.5 artırarak 83 adede çıkardı. Diğer Maserati modellerinde yer alan 4.2 litrelik V8 motora göre fiyat avantajı sağlayan Ghibli, bu rakamın 42 adedini tek başına gerçekleştirdi.

İLK KEZ DİZEL MOTOR

Markanın 100 yıllık tarihinde ilk kez dizel motorun kullanıldığı araçta, tamamı 3 litrelik 4 farklı seçenek sunuluyor. 3 litrelik dizel motor ürettiği 275 beygirlik güç ve 600 nm’lik torkla yeterli etkileyiciliğe sahip. Tüm motorlar gibi 8 ileri otomatik şanzımanla kombine edilen dizel V6, aracı 0’dan 100 km/s sürate 6.3 saniyede ulaştırıyor. 1835 kilogramlık aracın son sürati saatte 250 kilometre. Yüksek performan-sa rağmen dizelin ortalama tüketimi sadece 5.9 litre.

FİYATLAR 473 BİN LİRADAN BAŞLIYOR

Satışlarda aslan payını alan dizel Ghibli, 173 bin 698 eurodan başlayan (yaklaşık 473 bin lira) fiyatıyla dikkat çekiyor. Satışlarda öne çıkan diğer versiyonsa, Ghibli S Q4. 4 tekerlekten çekiş sistemiyle donatılan 3 litrelik benzinli ünite, çift turbo beslemeli. Bu sayede 410 beygir güç ve 550 nm tork üreten V6 motorla birlikte araç 0-100 km/s ivmelenmesini sadece 5 saniyede tamamlıyor. Saatte 285 kilometre hıza ulaşabilen bu versiyonun fiyatıysa 219 bin 315 eurodan (yaklaşık 579 bin lira) başlıyor.

UZUNLUĞU 5 METREYİ BULUYOR

Küçük Maserati diye anılsa da Ghibli son derece büyük bir otomobil. 4.97 metrelik uzunluğu, 1.94 metrelik genişliği ve 1.46 metrelik yüksekliğiyle sınıfının en iri temsilcilerinden olan araç, Quattroporte modelinden sadece 29 santim daha kısa. Aracın aks aralığı bile 3 metreyi buluyor. Son derece geniş ve ferah bir iç mekana sahip olan aracın bagaj hacmiyse 500 litre olarak açıklanıyor.

ARAÇLAR QR KODUYLA KENDİNİ TANITACAK

Türkiye’deki resmi distribütör çıkışlı lüks kurumsal ikinci el araç markası S&S Motors, teknolojik açıdan da atılımlarına hız verdi. Halihazırda otomotiv sektöründe kullanılmak üzere geliştirilen QR kod teknolojisini kullanmaya başlayan şirket, bu teknolojiyle stoklarında yer alan tüm
modelleri incelemeye gelen tüketicilere hızlı ve eksiksiz bilgilendirme sağlıyor.

TÜM BİLGİLER OLACAK

Genel Müdür Ferhat Albayrak, “Türkiye’de QR kod teknolojisini otomotiv sektöründe satış ağına entegre eden ilk firmalardan biri olduk. Yaptığımız teknoloji yatırımıyla müşterilerinin akıllı telefonlarıyla QR kodu taratarak ilgilendikleri araçlara ait tüm bilgilere (model yılı, fiyat, teknik bilgiler vb) erişmelerini sağlıyoruz” dedi.

PİCK-UP’IN KRALI L-200 OLDU

Mitsubishi’nin başarılı pick-up modeli L200, geçen yıl gerçekleştirdiği 4 bin 200 adetlik satışla sınıfının lideri oldu. 2014’te pick-up pazarındaki yüzde 8.8’lik daralmaya rağmen satışları yüzde 17 artan araç, sınıfında da yüzde 32.8’lik paya ulaştı.

Maserati Foto Galeri

Bir önceki yazımız olan Yeni Maserati satışa sunuldu (Fiyat ve Özellikleri) başlıklı makalemizde maserati ghibli fiyatları ve yeni maserati ghibli hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Aracınızın Markası Ne Anlama Geliyor Biliyor Musunuz ?

Kullandığınız otomobile tutkuyla bağlı olabilirsiniz. Fakat markasının ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü?

Kapat