Lüks oto vergisinde yeni rekorumuz

Lüks otomobil ve ciplerin 2014’de alımında ödenen vergiler en yüksek otomobil vergileri en yüksek ötv bedelleri…

Vergilerle beslenen bir ekonominin çökmeye mahkum olduğunu ekonomi ünitversitelerinde bir düstur olarak öğrencilerine belletip, ardından da dünyanın en fazla vergisini alma özelliğine sahip başka bir ülke yoktur herhalde 🙂 Bakın Hürriyet Gazetesi’nden Şükrü Kızılot, köşesinde lüks araçlar açısından bu durumu nasıl ele almış…

Türkiye bir konuda daha dünya rekoru kırdı ve motor silindir hacmi 2.000 cc üzerindeki otomobil ya da ciplerde 100 bin TL’lik arabaya 189 bin TL vergi ödüyoruz.
Ne mi?  Ne olacak, otomobil ve ciplerin 2014’de alımında ödenen vergiler!
Diyeceksiniz ki “inanılır gibi değil!..”
Haklısınız.. inanılır gibi değil. Dünyada da örneği yok.

UFAK UFAK ARTTI
Otomobil ve ciplerin vergisindeki yüksek oranın büyük kısmı, ÖTV denilen Özel Tüketim Vergisinden ve bu vergiden alınan KDV’den (yani verginin de vergisinden) kaynaklanıyor. Bunlara ek olarak, otomobil veya cip bedeli üzerinden de yüzde 18 KDV alınıyor.
Böyle olunca da “dünya rekoru” vergiler ortaya çıkıyor!
Otomobil ve ciplerin ÖTV’si, Tablo-I’de de gördüğünüz gibi, sonuncusu 1 Ocak 2014’ten itibaren olmak üzere, son üç yılda 3 kez değişti.

YÜZDE 189’UN AÇILIMI
Motor silindir hacmi 2.000 cm3’ün üzerinde olan otomobil ve ciple ilgili olarak Tablo-II’de örnek verilmiştir.
Görüldüğü gibi, değeri 100 bin TL olan bir otomobil ve cipten, 189 bin 100 TL vergi alınıyor. Başka bir anlatımla, otomobil veya cip için ödenen 289 bin 100 TL’nin, 189 bin 100 TL’si yani yüzde 65,4’ü vergi oluyor.
Tablo-II’de de gördüğünüz gibi, vergilerin toplamı; 1.600-2.000 cm3 arasında yüzde 124,2 (yani otomobil satış fiyatının yüzde 55,1’i), 1.600 cm3’e kadar olan otomobillerde de yüzde 71,1 (yani otomobil satış fiyatının yüzde 42’si) oluyor.

VERGİLER GİDER YAZILABİLİR
Otomobil ve cip alanlar, ödedikleri ÖTV ve KDV’nin tamamını, defterlerine gider yazabiliyorlar (Yasal dayanağı için Bkz. KDV Kanunu Md.30/b ve 23 seri No.lu KDV Genel Tebliği (I) bölüm ve VUK.Md. 270/2). Gider yazılabilecek vergiler, Tablo-III’de gösterilmiştir.

lüks otomobil vergileri

Bir önceki yazımız olan Cem Yılmaz 'ın yeni oyuncağı başlıklı makalemizde cem yılmazın arabaları ve ünlülerin arabaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
2014 Toyota Avensis (Fiyat ve Özellikleri)

2014 Toyota Avensis fiyatları özellikleri resimleri motor ve şanzıman seçenekleri yakıt tüketim bilgileri toyota fiyat listesi 2014...

Kapat