Kış lastiği takmayana 500 TL ceza

Kış lastiği taktırmamanın cezası, kış lastiği zorunluluğu, kış lastiği zorunluluğu hangi araçları kapsıyor, kış lastiği yasası nezaman yürürlüğe girecek, kış lastiği takma tarihi, kış lastiği takmama cezası…

Daha önceki Otobinbir.com sayfalarındada hatırlattığımız üzre, kış lastiği takma zorunluluğu 1 Aralık Pazar gününden itibaren başlayacak. Ulaştırma Bakanlığı’nın yolcu ve yük taşımada kullanılan ticari araçlara getirdiği bu yasaya uymayanlara ise 500 TL idari para cezası uygulanacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı geçen yıl 8 Kasım tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Araçların Yüklenmesine İlişkin Ölçü ve Usuller İle Tartı ve Boyut Ölçüm Toleransları Hakkında Yönetmelik ile ticari araçlara 1 Aralık-1 Nisan tarihlerinde kış lastiği takma zorunluluğu getirmişti.
Ticari araçlara kış lastiği denetimi bakanlığın yetkilendirdiği bakanlık personeli ile Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafından yapılacak.

İDARİ PARA CEZASI
Görevliler, kış lastiği takmayan araçların ruhsat sahibi adına 500 lira idari para cezası tutanağı düzenleyecek. Araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmesine izin verilecek.
Ayrıca taşıma sınırı üstünde yolcu alanların, haklarında düzenlenen idari para cezasının ardından tüm sorumluluk ve giderler araç işletene ait olmak üzere fazla yolcularını en yakın yerleşim biriminde indirmeleri gerekecek.
Yük taşıyan araçların ise azami yük ağırlığının yüzde 20’den fazla aşılması durumunda, fazla yükünü Karayolları Trafik Kanunu’ndaki esaslara uygun hale getirmesinin ardından yola devam etmelerine izin verilecek. Bakanlığın hava şartlarının durumuna göre bu süreyi bir ay uzatabilme yetkisi bulunuyor.

kış lastiği yasası

Bir önceki yazımız olan Otomobil 2014'e zamlı giriyor başlıklı makalemizde 0 km otomobil fiyatları ve sıfır araba fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Çok farklı bir Golf

Volkswagen Golf Design Vision GTI fiyat bilgileri resimleri özellikleri trafiğe çıkış tarihi motor ve şanzıman seçenekleri yakıt tüketim bilgileri...

Kapat