Kilometresi Düşürülmüş Araç Nasıl Anlaşılır ?

Kilometresi ile oynanan araba nasıl anlaşılır 2. el otomobil alırken dikkat edilecek hususlar 2. el otomobilde kilometre hilesi nasıl anlaşılır araba alırken nelere dikkat etmeli…

 

İkinci el araç alırken hepimiz mutlaka ince eleyip sık dokuyoruzdur. Ancak bizler bu konuda her ne kadar hassas davransakta, kötü niyetli otomobil simsarları insanları dolandırmanın bir yolunu buluyor. Bu duruma son zamanlarda sıkça rastlanan örneklerden biri ise  yüksek kilometrelere sahip araçların kilometresini düşürmek.  Sanayilerde 30-100 TL gibi ufak paralara yaptırılan bu işlemle, sadece insanların dolandırılmıyor, olayın ölümcül boyutları nedeni ile hayatları ile de oynanıyor.
Bazı ikinci el araç sahiplerinin kurnazlık edip aracını daha pahalıya satmak için otomobilin kilometresini düşürme yoluna gitmesi, yeni bir iş kolu haline gelirken, bugünlerde birçok oto sanayi sitesinde en üst düzey elektronik tesisata sahip araçların bile kilometreleri düşürülebiliyor. Yetkililer, kilometre düşürmeyi tercih edenlerin ise genellikle bazı ‘aracılar’ olduğunu belirtiyor.

Mekanik araçlarda km düşürme fiyatının 30 ila 40 lira arasında değiştiğini belirten yetkililer, dijital göstergeli araçlarda ise bu rakamın 90 ila 100 liraya kadar çıktığını belirtiyor. Kilometre düşürmenin 2 tür sakıcası olduğunu belirten yetkililer “Bunların ilki tüketici bu noktada kandırılıyor. İkinci ve en önemlisi ise aracın önemli parçaları kilometre-yıl bazlı değişir. Düşük kilometre olduğunu düşünüp bu aksamları değiştirmeyen alıcı açısından ölümcül kazalar bile meydana gelebilir” diyor. İkinci el ‘güvenilir olmayan’ her 10 araçtan 7’sinde bu işlemin uygulandığını belirten yetkililer ayrıca, ikinci el araç almayı planlayanlara “Aracı almadan önce mutlaka yetkili serviste kontrol ettirin” uyarısında bulunuyor.

kilometresi düşürülen otomobil

Kilometresi düşürülmüş araç nasıl anlaşılır?
-Eğer almayı planladığınız araç servis bakımlı ise aracın ruhsatı ve satıcı ile birlikte servise gidip sorgulatın. Serviste son kayıttaki km bilgisi ile göstergedeki rakamlar arasında fark varsa araçta sıkıntı var demektir.
-Sigorta şirketlerinden SMS ile sorgulama sonucunda da aracın kaç kilometrede muayeneye girdiği çıkıyor. Emin olmak için bunu da yaptırmakta fayda var.
-Aracın serviste kaydı yoksa bu durumda uzman bir göz gerekiyor. Bilgisayarlı test cihazının vermiş olduğu motor gücü oranı bu noktada önemli bir ipucu..
-Bu da yeterli olmazsa asıl kanıtlar şoför mahallinde bulunuyor. Direksiyon simidi, vites, el freni, ve koltuktaki aşınmaya bakın.

Bir önceki yazımız olan Bir İskandinav klasiği SAAB başlıklı makalemizde en güvenli arabalar, saab ve saab tarihi hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
A Segmentinin Çehresini Değiştiren Yeni i10 Türkiyede’de Satışa Sunuldu

Kapat