Japonlar 3.39 Milyon aracı geri çağırdı

hava yastığı

Japon otomobil devleri Toyota, Nissan, Honda ve Mazda, hava yastıklarında çıkabilecek olası problemler nedeniyle toplamda 3.39 milyon aracı geri çağıracaklarını açıkladı.
Firma yetkilileri sözkonusu geri çağırmadan Türkiye’deki araçların da etkinlendiği açıklamasında bulunurken, iki saat sürecek onarımın ücretsiz yapılacağı bilgisi paylaşıldı.
Söz konusu otomobil şirketlerinden gelen ilk açıklamalarda farklı markalardaki araçların benzer problemleri olduğu görülüyor. Buna göre dört şirketin toplamda ürettiği 3.39 milyon aracın hepsinin yolcu koltuğu hava yastıklarında arıza tespit edildi.
Toyota sözcüsü, Kasım 2000 ile Mart 2004 tarihleri arasında Japonya veya başka ülkelerde üretilen 1.73 milyon araçta  hava yastıklarında üretim hatası tespit edildiğini açıkladı
Nissan yetkilileri ise yine aynı dönemde Japonya’da üretilmiş olan 480 bin aracı geri çağırma kararı alırken Honda 1.135 milyon hatalı üretim aracını geri çekeceğini açıkladı.

TOYOTA TÜRKİYE: 16 BİN ARACI İLGİLENDİRİYOR
Toyota Türkiye’den yapılan açıklamada bazı araçlardaki ön yolcu hava yastığı kontrolü ve iyileştirmesine yönelik önlem amaçlı global bir servis kampanyası düzenlendiği, Türkiye’de yaklaşık 16 bin aracı ilgilendirdiği bilgisi paylaşıldı.
Toyota’nın açıklamasında şöyle denildi: “Yapılan Ön yolcu hava yastığı üretiminde hatalı parça olabileceği şüphesiyle yapılan kampanya, bir kaza sonucu hava yastığının patlaması sırasında oluşabilecek ısı ve yaralanma riskini azaltmaya yönelik gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de bugüne kadar tarafımıza ulaşan herhangi bir şikayet bulunmamaktadır. Ülkemizde, yaklaşık 16 bin adet araca yönelik olarak gerçekleştirilecek olan kampanya kapsamında 2000-2004 yılları arasından üretilen (9-13 yaş aralığında) farklı model araçlar yeralmaktadır.
“Toyota, tamamen önleyici nitelikte olan bu kampanya için müşterilerini en kısa zamanda yetkili servislerine davet edecektir. Yaklaşık 2 saat sürecek olan işlemler ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.”

BU İLK DEĞİL
Otomobil dünyasında daha önce de buna benzer büyük geri çağırmalar yaşanmıştı. 1995 yılında Honda 3.7 milyon, Toyota ise 2012  yılında 6.67 milyon aracını hatalı üretimler sebebiyle geri çağırmıştı.
Şimdiye kadarki en yüksek geri çağırmayı da 2009′da 14 milyon ile Ford gerçekleştirmişti.

Kaynak :Hürriyet

Bir önceki yazımız olan 2013 Dünya Otomobil Ödülleri açıklandı başlıklı makalemizde dünyanın en iyi otomobilleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Skoda yeni Superb ve Superb Combi ‘yi tanıttı

2014 ve skoda Superb Combi resimleri özellikleri trafiğe çıkş tarihi motor ve şanzıman seçenekleri... Yakın zaman önce Golf modeli Dünyanın...

Kapat