İkinci el otomobil alırken bunlara dikkat

2.elotomobil alırken dikkat edilecek hususlar, ikinci el araba alırken nelere dikkat edilmeli…

ikinci el otomobil alırken

İkinci el otomobil olayı ekonomik açıdan oldukça avantajlı gibi gözükse de ince elenip sık dokunmadığı takdirde birçok sıkıntıyıda beraberinde getirir. Ülkemizde bu konuda maalesef çok yanlış yaklaşımlar var. Doğal olarak herkes hiç kaza yapmamış orijinal bir ikinci el otomobile sahip olmak ister. Ama ekonomik açıdan bazılarımız için bu çok mümkün olmayabilir,zira kaza yapan bir otomobil orijinal bir otomobile göre daha ucuz fiyata satılır. Dolayısı ile bu tür araçları alırken problem yaşamak istemiyorsak bazı ayrıntılara dikkat etmemiz gerekir.
Sahibinden ya da herhangi bir bayiden ikinci el araç alıyorsak birinci adımımız mutlaka aracın kendi servisindeki kayıtlara baktırmak olmalıdır. Aracın kilometresinin orijinal olup olmadığını ya da yapmış olduğu hasarların araca ne kaybettirdiğini, periyodik olarak bakımlarının yaptırılmış olup olmadığını bu kayıtlardan öğrenebiliriz. Biraz daha ayrıntıya inecek olursak aracın özelikle ön üç parçası -kaput ve çamurluklar- değişmiş ya da boyanmışsa bu aracı daha dikkatli inceletmemiz gerekir. Genelde önden yapılmış ciddi kazalarda bu ön üç parça zarar görüp boyanır. Bununla birlikte alt takımların ve motorun da iyice incelenmesi gerekir; çünkü aracın en önemli bölgesi olan ön taraf bu tür kazalarda ciddi zararlar görmüş olabilir. Bu tür araçlar iyi tamir edilmezse özelikle yüksek hızlardaki dengesizliği yüzünden sıkıntı yaşana bilinir.
İyi tamir edilmeyen motor ve alt takımlar sürekli problem çıkarmaya meyillidir; ama bu boyanmış parçalar aracın bir kapısı yada arka çamurluğu gibi lokal yerlerde ve ciddi kazalardan dolayı değilse inanın hiçbir sıkıntı yaratmamakla beraber canınızın sıkılmasının da gereği yoktur.
Gelelim kaza yapmış araçların değer kaybına: Aracın kaza yapmış ve boyanmış parçalarını incelettiğimizde aracın şase dediğimiz ana iskeletinin zarar gördüğü durumlarda -ki bu tür kazalarda özelikle yeni model araçlarda maliyeti yüksek olan hava yastıkları da açılmış olur- değer kaybı elbette ki daha fazla olacaktır. Bu tür hava yastığı açılmış kazalı araçların orijinal bir araçla kıyaslanıp değer kaybını genelde piyasadaki eksperler belirler. İşte en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de özelikle hava yastığı açılmış olan bu araçların pert kayıtlarının olup olmadığıdır. Bu tür araçların pert kaydının olup olmadığı Tramer sisteminden aracın geçmişine bakılarak öğrenilebilir. Bu da artık çok kolaydır. Bütün sigorta acenteleri hatta telefonla bazı numaralara mesaj atarak bile bu bilgiye ulaşılabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Otomobil alırken bunlara dikkat edin başlıklı makalemizde otomobil alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Otomobil alırken bunlara dikkat edin

Otomobil alırken dikkat edilecek hususlar araba alırken nelere dikkat etmeli...  Artık bütün üreticilerin neredeyse aynı kalitede ve aynı teknolojide araç...

Kapat