Hafif Ticariden Sonra Otomobil Üssü Olduk

otomobil haberleri güncel oto haberleri otomobil kampanyaları 2015 otomobil kampanya otomobil fiyatları oto fiyat listesi en güncel oto kampanyaları…

2015’te başlayan yeni yatırımlarla otomotiv üretiminde yıllık kapasitenin 1.8 milyon adedin üzerine çıkacağını ifade eden Kudret Önen, “Kurulu kapasitenin 2 milyon adedin üzerine çıkması çok uzak değil. Tofaş’ın Fiat Aegea projesi geliyor, Hyundai tam kapasite devreye girdi. Toyota yeni bir model üzerinde çalıştığını açıkladı. Devreye alınacak yeni projelerle Türkiye, hafif ticari araç üretiminden sonra otomobil üretiminde de Avrupa’da önemli merkez olma yolunda” dedi. Euro/dolar paritesinin otomotiv sektörüne etkilerine de değinen OSD Başkanı Önen, şöyle devam etti: “Otomotivin Türkiye genel ihracatındaki payı yüzde 17 gibi yüksek bir seviyeye çıktı.

Ancak ihracatın yüzde 7.5 artmasına karşın, euro/dolar paritesi sebebiyle değer bazında yüzde 10 azalma yaşandı. Euro bazında yüzde 11, miktar bazında yüzde 18 artış var.” ABD’ye birer örnek yollasak Avrupa kadar satış yaparız Kudret Önen, otomotivin anavatanı ABD’ye açılmanın Türkiye için çok önemli olduğunu belirterek, “Herkesin final noktası Amerika’dır. ABD’deki bayilere yeni araçtan birer numune gönderseniz, AB pazarı kadar satış olur. ABD’ye yapılan ihracatımız çok daha artacak, yeni modeller bu kıtaya gidecek.

Her ürünün Amerika ayağının olacağına inanıyorum. Orta vadede yeni projelerin devamı gelecek” diye konuştu. Türkiye, ABD’yi ilk olarak 2019’da Ford Otosan’ın ürettiği Transit Connect’le keşfetti. İlk ihracat adetleri 20 bin adetler seviyesinde olmuştu. Ancak aracın Kuzey Amerika’da kendisi kanıtlamasından sonra Gölcüklü Connect’le 1 yılda 49 bin adetlik ihracat rakamı yakalanmıştı. ABD’ye ihraç edilen ikinci yerli araç yeni Doblo oldu. Doblo, RAM ProMaster City markasıyla bu kıtaya geçen yılın sonundan itibaren gönderilmeye başlandı. Tofaş, Kuzey Amerika’ya 2021’e kadar en az 175 bin araç ihraç etmeyi hedefliyor.

-Fotoğraf Galerisi-

Bir önceki yazımız olan Kendi Elektrikli Otomobilini Üretti başlıklı makalemizde 2015 model otomobil, elektrikli otomobil ve elektrikli otomobil 2015 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Audi’nin Efsane Klasikleri Görücüye Çıktı

audi audi modelleri audi modelleri 2015 audi nasıl audi 2015 kampanya audi fiyat listesi 2015 audi kampanya 2015 otomobil kampanyaları...

Kapat