Good Year ‘dan sürüş keyfinizi arttıracak öneriler

Suv sürüş önerileri 4×4 otomobil nasıl kullanılır bozuk yolda otomobil nasıl kullanılmalı otomobil sürüş teknikleri…

Amerika ‘da özelliklede akaryakıt fiyatlarının ucuz olmasından mütevellit SUV tipi araç kullanımı oldukça yaygındı. Ancak son dönemde Avrupa ve ülkemizdede bu tip araçlar çokça tercih edilmeye başladı. Fakat çoğu sürücünün bozuk asfalt yolların ötesinde bir deneyime sahip olmadığı düşünüldüğünde araçların zarar görme riski yüksek. Kötü sürprizlerle karşı karşıya kalmamak ve keyifle seyahat etmek için SUV ve 4×4 lastikler de üreten Goodyear, SUV/4×4 yol dışı sürüş önerileri hazırladı. İşte önemli ipuçları veren o öneriler…

suv sürüş teknikleri

1. SUV/4×4’ünüzün becerilerini hafife almayın,el kitabınızı açın ve aracınızın gerçek yol dışı kapasitesi hakkındaki tavsiyeleri okuyun.

2. Tüm SUV/4×4 araçlar yol dışı ağır sürüşe uygun ekipmana sahip değildir. Yani pek çok araç kendiliğinden doğru lastiklerle gelmeyebilir.

3. Yol dışı sürüş genelde yavaş bir iştir. Yoldışı durumlarda gaza basma arzunuzu dizginleyin. Hareket sağlanana kadar gaz pedalına hafifçe basarak aracınızın saplanma tehlikesinin önüne geçin.

4. Yoğun çamurlu koşullarda tüm arabalar için geçerli olduğu gibi, zeminin ihtiyaç duyduğundan bir alt vitese geçmek daha yüksek kontrol sağlayabilir, zira daha hafif ve düzenli bir biçimde lastiklere güç iletilir.

5. Gevşek, çamurlu zemin üzerindeyken fren yapmaktan elinizden geldiğince kaçının. Aniden durmak saplanmanıza ya dakaymanıza neden olur.

6. Engelleri asla küçük görmeyin. Görünüşteküçük engeller dahi en iyi yol dışı araçlarının bile saplanmasına yol açabilir.Tüm araçların aynı alt boşluk seviyesine sahip olmadığını unutmayın. Üzerindengeçmeden önce aracınızdan çıkıp zemini inceleyin. Bu, aracınıza zarar vermeriskinizi azaltır.

7. Küçük hendek, tümsek ya da kütüklerin üzerinden, üç tekerleğin dördüncünün geçişine yardımcı olacağı bir açıyla geçin.

8. Lastik sırtlarınızı düzenli olarak kontrol edin. Tıkanmaları hâlinde çekiş gücü düşeceğini unutmayın.

9. Dik yamaçları tırmanırken maksimum güç ve tutuşu elde etmek için dört lastiğin de yukarı bakacağı biçimde yokuşa dümdüz girin.

10. Ana yola tekrar çıkmadan önce lastiklerinizin üzerinde toz ve moloz olmadığından ve doğru lastik basıncında olduklarından emin olun. Yola devam etmeden önce lastiklerinizi küçük aksiliklerin neden olabileceği olası zararlara karşı kontrol edin.

Bir önceki yazımız olan Ramazan arefesinde benzine zam başlıklı makalemizde benzin kaç lira oldu ve benzin zammı haberleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Peugeot RCZ güncel fiyat bilgileri resimleri özellikleri

2014 Peugeot RCZ fiyat bilgileri resimleri özellikleri yakıt tüketim bilgileri motor ve şanzıman seçenekleri… Fransız otomotiv devi Peugeot'nun başarılı satış...

Kapat