Fiat Uno Ateşleme Sorunu Nelerden Kaynaklanır, Nasıl Çözülür ?

fiat uno fiat uno ateşleme bobini arızası fiat uno ateşleme sorunu uno ateşleme sorunu uno ateşleme bobini arızası fiat uno arızaları uno sorunları

 

Merhaba bu yazımda Fiat Uno aracın ateşleme problemlerinin nelerden kaynaklanabileceğinden bahsedeceğim. Öncelikle bildiğiniz üzere Uno’nun ülkemizde birçok farklı donanımı bulunmakta 60S, 70S, SX, SXİE gibi, bu yazımda 60S ve 70S donanıma sahip olan mekanik ateşlemeli modellerin ateşleme sorununun nelerden kaynaklanacağını ve nasıl çözülebileceğinden bahsedeceğim. Araçta tekleme, yığılma, gaz yememe, geç çalışma gibi problemler ortaya çıktığı zaman ilk olarak buji ve buji kabloları incelenmelidir.Eğer bujilerde kararma varsa mutlaka aynı değerlerde yeni bir buji takımı ile değiştirilmelidir, eğer buji kablolarında bir sıkıntı gözüküyorsa (yırtık, kıvılcım çıkması, bujilere ve distribütöre tam oturmama gibi) buji kablosunun da mutlaka orjinal parça ya da kaliteli muadil bir parça ile değişimi yapılmalıdır. Eğer buji ve buji kablosunda bir sıkıntı gözükmüyorsa distribütörü ve ateşleme bobinini kontrol etmeliyiz, distribütör birçok farklı parçadan oluşur ve zaman geçtikçe bakım gerekebilir.

İlk Olarak distribütörün içini kontrol ederek yağlanma ya da ıslaklık var mı diye kontrol edin, zira distribütörün ıslak ya da yağlanmış olması ciddi bir performans düşüklüğüne ve tekleme, yığılma geç çalışma gibi problemlere neden olacaktır. Daha sonra Distribütörün içinde bulunan Tevzi Makarasını kontrol edin bakımı ucuz bir parçadır ve bir çok ateşleme sorunu bu parçanın eskidiği için kaynaklanabilir değişimi kolaydır fakat mekanikten çok anlamıyorsanız değişimini kendinizin yapmasını tavsiye etmem.

Distribütörü de kontrol ettiniz fakat hala problem devam ediyorsa sorun aracınızın sente veya avans ayarından kaynaklanabilir fakat bu kısımda sizin yapacağınız herhangi bir şey yok bu işlemin bilen kişiler tarafından yapılması gerekir çünkü bu kısımda yapılacak herhangi bir hata aracın çalışmamasına yol açabilir. Kısacası eğer Fiat Uno aracınızda herhangi bir ateşleme problemi olduğunu düşünüyorsanız yapmanız gerekenler;

 

1- Aracın Bujilerini kontrol edin ıslaklık ya da kararma var mı, eğer bunlardan herhangi biri var ise yenisi ile değiştirin.

2 – Buji kablolarını kontrol edin gevşeklik,bujilere ya da distribütöre oturmama, çok eskimiş olma, kıvılcım atma gibi sıkıntıları var ise orjinali ya da kaliteli bir muadili ile parçayı değiştirin.

3 – Distribütörü kontrol edin ıslaklık ya da yağ var mı, tevzi makarasının sağlam ve çok eskimemiş olmasına dikkat edin. Eğer distribütörün içinde ıslaklık, yağ var ise contalarını yenileyin, tevzi makarası kırık, çatlak, eskimiş ise yenisi ile değiştirin.

4 – Tamircinize avans ayarını ve sente ayarını kontrol ettirin zira bunların ayarsız olması hem bahsettiğim problemlere sebep olur, hem de aracınıza fazla yaktırır.

ÖNEMLİ: Değişimi yaptığınız parçaların özellikle buji ve buji kablolarında parçanın orjinal yada kaliteli yedek parça olmasına dikkat edin çünkü bunlar aracın en önemli parçalarıdır, kalitesiz parça takmanız halinde sorun ortadan kalkmış gibi gözükse de bir süre sonra tekrar ortaya çıkacaktır.

 

Bir önceki yazımız olan 2016 Model Yeni Fiat Tipo Türkiye Yollarında Görüntülendi başlıklı makalemizde 2016 fiat tipo, 2016 fiat tipo fiyatları ve 2016 fiat tipo görselleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
2019 Model Yeni Kasa Chevrolet Cruze Bazı Detaylar

Yurt dışında satışlarına devam eden fakat Türkiye'de satışlarına son verilen Chevrolet markası yenilenen Cruze modelinin tanıtımını yaptı. Chevrolet yenilenen Cruze...

Kapat