Engelli Taşıt Alımlarında İstisnalar

engelli taşıt alımı otomobil fiyatları 2015 2015 model otomobiller otomobil kampanyaları kampanyalı araçlar 2015 güncel otomobil haberleri..

Tebliğ ile malul ve engellilere yönelik yürürlükte olan ÖTV istisna düzenlemelerine açıklık getirildi. “Engellilik derecesi yüzde 90 veya üzerinde olanların taşıt alımlarında, taşıtta tadilat aranmayan istisna uygulamasına” göre,  Kanuna ekli 2 sayılı listedeki kayıt ve tescile tabi taşıtlardan “1600 santimetreküp  veya altında motor silindir hacmine sahip binek otomobil, panelvan, pick-up, arazi taşıtı, ATV, jeep, steyşın vagon gibi taşıtların, eşya taşımaya mahsus, 2 bin 800 santimetreküp  veya altında motor silindir hacmine sahip van, panelvan, kamyonet, pick-up gibi taşıtların, motor silindir hacmine bakılmaksızın, motosikletlerin”  engellilik derecesi yüzde 90 veya daha fazla olan malul veya engelliler tarafından beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere ilk iktisabı ÖTV’den müstesna olacak.

Bu istisnadan yararlanmak için, taşıtın özel tertibatlı olması ve malul veya engellinin taşıtı bizzat kullanması şartı aranmayacak.  Engellilik Derecesi yüzde 90’ın altında olanların taşıt alımlarında istisna uygulamasına göre de söz konusu taşıtların, bizzat kullanmak amacıyla engelliliğine uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul veya engelliler tarafından ilk iktisabı ÖTV’den müstesna olacak.

İstisnadan yararlanmak için taşıtın, özel tertibatlı olması ve malul veya engelli tarafından bizzat kullanılabilecek durumda olması şart olacak.
Söz konusu tebliğ 1 Mayıs’tan itibaren yürürlüğe girdi.

-Fotoğraf Galerisi-

Bir önceki yazımız olan 10 Gram Yakıtla 100 Yıl Gidiyor başlıklı makalemizde az yakan araba, az yakan araçlar ve en az yakan arabalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
10 Gram Yakıtla 100 Yıl Gidiyor

en az yakan arabalar en az yakan dizel az yakan araçlar az yakan araba otomobil haberleri otomobil kampanyaları yeni çıkan...

Kapat