Bu otomobil son engelide kaldırdı!

Engeli kaldıran araç

ABD özel bir şirketin tanıtımını yapmış olduğu Kanguru isimli elektirikli araç yürüme sistemi ile engelli kişilere tekerlekli sandalyeden inmeden direksiyon başına geçme imkanı sağlıyor.

Macaristan’da başlatılan ancak maddi sıkıntı nedeniyle ABD’ye taşınan araba projesinin ilk örnek ürünü basına tanıtıldı.

Teksas eyaletinde özel bir şirketin ürettiği Kenguru isimli araç, tekerlekli sandalye kullananlar için geliştirildi. Tek kişilik olan arabanın yukarıya açılır arka kapısı sayesinde şoför tekerlekli sandalyesi ile birlikte arabaya binebiliyor. Arka kapıyı kumanda ile açan şoför daha sonra motosiklet şeklindeki hareket sistemi ile trafiğe çıkabiliyor.

Elektrikli olan sarı renkteki Kenguru, tek seferlik şarjı ile 8 saat seyir edebiliyor. Saatte 40 kilometre hıza ulaşabilen araç 290 kilogram ağırlığında.

engelli arabası

İSMİ KANGURUDAN ESİNLENDİ

Kenguru isminin Macarca kangurudan geldiğini belirten şirket yöneticileri, arabanın seri üretimine 18 ay içinde başlayacaklarını duyurdu.

Yöneticiler ayrıca 2,15 metreye 1,15 metre olan arabanın küçüklüğü sayesinde engelli kullanıcılar için park sorununu da ortadan kaldıracağını söylüyor.

Kenguru ile ayrıca tekerlekli sandalyeye mahkum olanların tek başlarına istedikleri uzaklığa gitmelerinin önünün açılacağı kaydedildi. Arabanın satış fiyatı ise 25 bin dolar (54 bin TL) olacak.

Bir önceki yazımız olan Goodyear 1200 çalışanını Goodport'ta buluşturdu başlıklı makalemizde goodyear, goodyear kış lastiği ve goodyear lastik hakkında bilgiler verilmektedir.

Konu Aramaları

  • engelliler için otomobil

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yenilenen Skoda Superb’nin başarısı devam ediyor

Skoda'nın yenilenen ve üst segment otomobillerinden olan  ''Amiral Gemisi''  olarakta bilinen Superb başarısını büyük bir hızla devam ettiriyor.

Kapat