Bir efsane daha ölüyor

Volkswagen minibüs modelleri, eski minibüs çeşitleri resimleri özellikleri hippi minibüs modelleri…

Volkswagen Tip 2_6

Geçenlerde bir çevreci oluşumun tezgahında rastladığım bu T modeli Volkswagen kış ortamında beni alıp götürdü Miami kıyılarındaki sörf sahillerine… Hep hayalimdi bu tip bir araçla uzaklara, hakikaten uzaklara yol almak. Ancak sanırım zaten üretimi durmuş bu model benim için hayal olarak kalacak zira, sadece Avrupa’daki üretimi tamamen sona ermesine rağmen sessiz sedasız Brezilya’da üretilmeye devam eden Volkswagen’in bu efsanevi  ‘kombisi’ bu yıl sonunda artık üretim hattında görülmeyecek.
Volkswagen Tip 2, resmi olarakTransporter veya halk arasında van minibüs , panelvan, mini van olarak bilinen Volkswagen’in bir modeli.
Almanya otomotiv endüstrisince Volkswagen’in ikinci araba modeli olarak 1950 tarihlerinde piyasaya sürüldü. İlk modeli Tip 1 (Beetle) adıyla çıkmıştı.
Modern taşıma ve yolcu vanlarının öncüsü olan ‘Volkswagen Tip 2’ Amerika ve Avrupa’da üretilen benzeri taşıtlar arasındaki rekabeti arttırdı, Renault Estafette ve Ford Transit gibi araçların piyasaya çıkmasına da sebep oldu.
1960’larda karşı kültür hareketi olan Hippi’lerin dikkatini çeken araç, bu gruplar tarafından kullanılmaya başlanınca ‘Hippi minibüsü” ismini aldı.
Tepesinde sörf tahtası bulunan kombiler plajlarda görülmeye başlandı. 80 beygire kadar motor seçeneği olan efsane, tamiri kolay, az yakıt harcayan bir araç olması nedeniyle tutuldu.
Dünya turuna çıkanlar, alternatif yaşam benimseyenler, ev gibi kullananlar minibüsü “kültür ikonu” haline getirdi.
Avrupa’da karavan modelleri üretildi ve aileler için doğada tatilin tercihi haline geldi.
Araçlara isim vermenin en iyi örneklerinden birisini oluşturdu.  Kombi’nin yanısıra, Almanya’da Samba, Finlandiya’da lokomotif, Polonya’da papağan olarak isimlendirildi.
Kullanıcılar tarafından farklı renklere boyanarak,  trafikte ilginçlik oluşturdu. Çiçek desenleriyle kaplamak en çok tercih edilen boyama yöntemi oldu.

Bir önceki yazımız olan Amerika mermisavar tekerlek geliştirdi başlıklı makalemizde kurşun geçirmez lastik hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Amerika mermisavar tekerlek geliştirdi

Yeni otomobil teknolojileri zırhlı araç örnekleri otomobil haberleri... Yıllardır ATV (her arazide kullanılmak için tasarlanan araçlar) ve diğer arazi araçları...

Kapat