Araç sürücülerine lastikler hakkında önemli uyarı

Güvenli,yeterlive doğru bir şekilde araç ve lastik bakımı hakkında merak ettikleriniz…

Lastik ve araç bakımlarının güvenilir, yeterli ve doğru ekipmanla donatılmış bakım merkezlerinde, yetkin servis görevlileri tarafından yapılması gerekliliğine dikkat çeken Görgün, Continental için en önemli konunun “güvenlik” olduğunu; güvenli sürüş için hiçbir noktadan taviz verilmemesi gerektiğini dile getirdi.

“Artık sadece karlı veya buzlu yollarda değil, kış koşullarının yaşandığı durumlarda kış lastiği kullanma konusundaki bilincin yerleşmeye başladığını gözlemlemeye başladık” diyen Görgün, her durumda trafikte kış lastiksiz veya bakımlarını ihmal eden tek bir aracın bile tüm araçlar için risk taşıdığını vurguladı.

Sürücüler bunları unutmayın!

• Lastiklerinizin diş derinliklerine dikkat edin. Diş derinliği azalmış lastikler su tahliyesi yapamaz ve oluşan aquaplaning fren mesafesinin uzamasına neden olur.

• Lastiklerdeki 3 mm’lik minimum diş derinliği güvenlik sınırı olarak kabul edilmektedir ancak kışın bu derinliğin 4mm olması gerektiğini unutmayın. Güvenilir bir kavrama, güvenilir durma ve güvenilir hızlanma anlamına gelir.

• Kış lastiklerini seçerken orjinal ebatlara uyun. Geniş tabanlı kış lastiğine yönelmek yanlış bir uygulamadır. Bu tür lastikler özellikle karlı ve buzlu zeminde yola daha az tutunabilirler. Yani geniş tabanlı lastik yerine araç üreticisinin uygun gördüğü lastik seçimine gidilebilir.

• Yağışlı koşullarda, yollarda olan veya oluşabilecek çukurlar lastikler için büyük tehlikedir. Çukurlara ani ve hızlı düşüşlerde lastikler jantla zemin arasında sıkışarak özellikle yanaklarında arızalar meydana gelebilecektir.

• Sulu zeminlere aşırı hızla girildiğinde lastikler kızaklamaya (aquaplanning) maruz kalabilir ve direksiyon hakimiyeti yitirilmesi sonucu araç kontrolden çıkabilir.

• Tekrar kullanmak üzere sökülen ve saklanmak istenen lastikler jantlı olarak üst üste, jantsız olarak dik muhafaza edilmelidir.

• Karlı ve buzlu zeminde kalkma, durma ve direksiyon hamleleriniz yavaş olmalıdır.

• Yaz lastiklerinin yere temas eden yüzeyi +7 dereceden itibaren sertleşir. Bu nedenle ıslak ve soğuk yolda yeterli kavrama sağlamaz. Kış lastikleri ise yapılarındaki doğal kauçuk ve silica karışımı sayesinde düşük ısılarda daha yüksek randıman verir.

• Kışın yaz lastikleri ile fren mesafesi uzar, virajda araç merkezkaç kuvvetinin etkisi ile daha fazla dışarıya doğru savrulur, araçlarda önden veya arkadan kaymalar artar. Bu nedenle kış lastiği kullanılması sürücü ve sürüş güvenliği açısından büyük önem taşır.

• Karla kaplı bir zeminde 50km/h süratte standart lastik ile fren mesafesi 43m iken kış lastiği ile bu mesafe 35m’ye düşmektedir. Aradaki 8 metrelik fark ciddi kazaların önlenmesi anlamına gelir.

Kış sezonunda her zaman 4 lastiğiniz de kış lastiği olmalıdır. Kış lastikleri Ekim ile Nisan ayları arasında kullanılabilir. Kış lastiklerinin üstün tutunma ve kavrama özellikleri, sadece karda veya buzda değil, ısının +7 dereceye düştüğü tüm hava ve yol şartlarında gereklidir.

Araç sürücüleri dikkat!

Bir önceki yazımız olan Türk otomotiv sektörü için müjdeli haber! başlıklı makalemizde ihracat, otomotiv ve otomotiv sektörü hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Türk otomotiv sektörü için müjdeli haber!

Türk otomotiv sektöründe müjdeli haber,üretim ve ihracatta artış...

Kapat