Araçta Kilometre Düşürmek Artık Dolandırıcılık Suçu !

otomobil haberleri otomobil fiyatları ilginç otomobiller güncel otomobil haberleri otomobil haberleri güncel otomobil kampanyaları kampanyalı otomobiller…

Yargıtay 23. Ceza Dairesi, ikinci el araç satarken kilometre düşürmenin dolandırıcılık suçunu oluşturduğuna karar verdi. İstanbullu sanık A., 2006 model ve 125 bin kilometredeki aracını, göstergesinde oynayarak 100 bin kilometrenin altına indirdi ve değerinin üzerinde bedelle sattı. Alıcı R. de aracı 3 ay sonra M.’ye sattı. M., aracı satın almadan önce tanıdığı oto tamircilerine kontrol ettirdi ve sorun olmadığını söyledikleri için satın aldı. Ancak bir süre sonra aracın arıza yapması üzerine özel bir servise götürdü. Burada aracın gerçek kilometresinin 130 bin civarında olduğunu öğrendi.

M.’nin şikâyetçi olması üzerine aracın kilometresini düşüren A. hakkında dava açıldı. açılan davada aracın kilometresinin düşürüldüğü ispatlandı. Mahkeme de A.’yı dolandırıcılık suçundan mahkum etti. Sanık A. ve Cumhuriyet Savcısı bu kararı temyiz etti. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kararın bozulmasını talep etti, ancak Yargıtay 23. Ceza Dairesi sanığın temyiz talebini reddetti. Böylece kilometresini düşürerek araç satmak Türk Ceza Kanunu’nun 157. maddesine göre dolandırıcılık suçu sayılacak.

Bu suçtan mahkum olanlara 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ile adli para cezası verilecek. Yargıtay, daha önce kilometre düşürerek araç satmayı dolandırıcılık değil, uyuşmazlık olarak görüyordu. Kilometresi düşürülmüş aracı satan elde ettiği haksız kazancı tazminat olarak ödeyerek kurtuluyordu. Ancak bu karardan sonra kilometre düşürerek araç satmak yüz kızartıcı suçlar arasında sayılan dolandırıcılıktan cezalandırılacak.

-Fotoğraf Galerisi-

 

Bir önceki yazımız olan Modifiyeli Aracın Böylesi Hiç Görülmedi başlıklı makalemizde 2015 model otomobiller, 2015 otomobil fiyatları ve 2016 otomobil fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Otomobilde Kampanyalar Taksitleri Erteledi

otomobil kampanyaları kampanyalı otomobiller oto kampanya otomobil haberleri güncel otomobil haberleri yeni çıkan otomobiller otomobil haberleri güncel... Döviz kurlarındaki artış...

Kapat