Alkol Sınırını Tespit Eden Robotik Otomobiller Geliyor

otomobil haberleri kampanyalı otomobiller otomobil fiyatları 2015 2015 model otomobiller otomobil modelleri 2016 2016 model arabalar…

Yakın gelecekte akıllı otomobiller, sürücüsü alkol sınırını aşarsa motoru çalıştırmayı reddedebilecek. Bu teknoloji, ABD’de de geliştiriliyor.ABD’de sürücüsü Alkol sınırı aşarsa motoru çalıştırmayı reddeden akıllı otomobiller geliştiriliyor. Bunun için Amerikan Trafik Güvenliği Kurumu, otomobil üreticileriyle ortak bir çalışma yürütüyor.

Üreticiler, iki cihaz geliştirme çabasında. İlki direksiyona monte edilen ve  nefes analizi yapabilen bir cihaz, diğeri de kızılötesi ışın aracılığıyla kandaki alkol seviyesini algılayan motor çalıştırma düğmesi.
Her iki cihaz da, sürücü normal nefes alırken alkol düzeyini algılayan pasif sistemler olarak çalışacak. Sistem, sürücünün alkol sınırını aştığını tespit ederse otomobili çalıştırmayı reddedecek.

Bu teknolojinin önümüzdeki beş yıl içinde yeni otomobiller için bir seçenek olarak sunulması hedefleniyor. Sistem önce resmi araçlarda test edilecek. Ardından ticari araçlarda da sigorta şirketlerinin teşvikiyle standart hale getirilmesi hedefleniyor. Özel araçlarda uygulanmasınınsa zaman alması bekleniyor.

-Fotoğraf Galerisi-

 

Bir önceki yazımız olan Araba Alacaklar Dikkat Tuzağa Düşmeyin başlıklı makalemizde 2015 kampanyalı otomobiller, 2015 oto kampanyaları ve 2015 otomobil kampanyaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Mitsubishi L200 Ne Zaman Satışa Sunulacak ?

mitsubishi l200 mitsubishi l200 fiyat listesi mitsubishi lancer 2015 mitsubishi kampanya 2015 otomobil haberleri güncel otomobil haberleri.... Temsa Motorlu Araçlar,...

Kapat