3. Köprü’den geçiş ücreti belli oldu

3. köprü ne zaman 3. köprüden geçiş bedeli kaç lira 3. köprünün geçiş ücreti ne kadar olacak 3. köprü başladı…

üçüncü köprü

Yıllardır süren uzun tartışmalarından ardından artık yapılması kesinleşen ve temeli yarın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılacak olan 3. köprüden geçiş ücretide belli oldu.
İstanbul’a yapılacak 3. köprü ile ilgili açıklama yapan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, “Köprü geçiş ücretleri 3 dolar karşılığında Türk Lirası olacak” dedi.
”İstanbul’a 3. köprünün temel atma töreni yarın, tören öncesi hazırlıkları yerinde görmek için buradayız. Çok yoğun bir hazırlık çalışması var. Köprünün ayaklarının gireceği temel yerler hazırlanmış vaziyette. Her türlü hazırlık planlandığı şekilde sürüyor. Köprü ve otoyol, yeni bir çevre yolunu teşkil ediyor.
‘TRAFİK SIKIŞIKLIĞININ MALİYETİ YILDA 3 MİLYAR LİRA’
İstanbul’daki trafik sıkışıklığının maliyeti yılda 3 milyar lira. Bu köprü geç başlanmış bir projedir. Dünyanın en geniş köprüsünü yapıyoruz. Şerit sayısı 8, iki de demir yolu 10 şerit. Otoyol da 8 şeritli. Ekolojik bir proje, amacımız dokuyu korumak. İhalede geçen yıl 20 Nisan’da teklifler alındı. Temmuz’un ilk haftası değerlendirildi. Toplam dolgu 70 milyon metreküp. Köprü ile birlikte 45 altgeçit ve 63 üstgeçit yapılacak. Köprü tamamlandığında transit trafik buradan yapılacak. TIR’lar ve kamyonlar 3. köprüden geçecek. 7 tepeli İstanbul 7 büyük projeyle taçlanacak.
3. KÖPRÜ’NÜN GEÇİŞ ÜCRETİ
Geçiş ücretleri şöyle; belirlediğimiz tavan ücretleri var. Otomobil eşdeğeri oluyor. Kamyonsa, TIR’sa 3-4 otomobile eşdeğeridir. Dingil sayısına göre değişiyor. Yolda kilometre başına 0.8 cent, doların 10’da birinden az. Köprü geçiş ücreti de 3 dolar karşılığı Türk lirası olacak. Bunlar tavan ücretlerdir. Trafik durumuna göre bu ücretleri aşamaz ancak bu ücretlerin altında bir tarife uygulamasına da mani bir hal yok. İşletmecinin kendir kararıdır. İşletmeci, trafiği artırıp sürümden kazanmak için tarifeyi belirlenen sınırların altında tutabilir.”

Bir önceki yazımız olan Hurda araçlara 4-5 bin lira ödenecek başlıklı makalemizde hurda araç yaş sınırı, hurda araç yasası 2013 ve hurda araçlara kaç para ödenecek 2013 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Hurda araçlara 4-5 bin lira ödenecek

Yeni hurda yasası hurda araca ne kadar ödenecek hurda yasası kaç yaşında araçlar kaç model araçlar hurda yasası trafikten çekilen...

Kapat