2016 Model Toyota Mirai Detayları

Toyota‘nın yeni hidrojen yakıt hücreli otomobil Mirai daha şimdiden çok ilgi gördü.İlk Japonya sonra Avrupa yollarında görülen Toyota Mirai Eylül ayından itibaren’de İngiltere,Almanya Ve Danimarka‘da satışa sunuldu.Yeni Toyota Mirai’nin 2017’de hidrojen yakıt altyapısının geliştirilmesiyle birlikte daha çok satış yapılması planlanıyor.Yeni Toyota Mirai’nin satış fiyatı ise 66 bin euro.Yeni Toyota Mirai’nin ilerideki günlerde Türkiye gelip gelmeyeceği şuan bilinmiyor.

 

 

 

Yeni Toyota Mirai Çok Dikkat Çekici

Yeni Toyota Mirai, kendine özgü tasarımı sayesinde ilk bakışta dikkatleri üzerine çekerken, su damlacığının akışını temsil eden profiliyle de beğeni topluyor. Tasarımında, fütüristik izler taşıyan Mirai, eğimli tavanıyla beraber alçak bir ağırlık merkezi olduğunu gösteriyor. Önde geniş açıya sahip sis farları, otomatik uzun huzmeli LED farlar, akıcı çizgilerle şekillendirilen kaput, Mirai’nin farklı bir yüze sahip olmasını sağlıyor. 17 inç alaşım jantlarla tamamlanan Mirai, arka tasarımıyla da farklı bir otomobil olduğunu açıkça vurguluyor. Arkada da yer alan LED’ler hem görselliği, hem de görünürlüğü artırıyor.

Üstün Performans Ve Konfor

Yeni Toyota Mirai, geleneksel otomobilleri kıskandıracak yol tutuş ve sürüş konforu özelliklerine de sahip. Daha alçak ağırlık merkezi elde etmek için Toyota Yakıt Hücresi ekipmanları ve yüksek basınçlı hidrojen tankı tabanın altına yerleştirildi. Aynı zamanda üstün bir ön/arka ağırlık dağılımı elde edildi. Mirai, yüksek gövde dayanıklılığı ile birlikte üstün yol tutuş özellikleri sunuyor. Aerodinamik özellikleri sayesinde hem daha iyi bir dengeye hem de daha iyi yakıt verimliliğine sahip. Elektrik motorlarının teknolojisi ve rüzgar gürültüsünün minimuma indirilmesiyle son derece sessiz bir kabin elde edildi.

Diğer Modellerine Göre Çok Daha Dayanıklı

Yeni Toyota Mirai, geleneksel otomobillerden daha farklı teknik özelliklere sahip olmasına karşı, yüksek güvenlik teknolojilerinden hiçbir şekilde ödün vermiyor. Yüksek basınçlı hidrojen tankı sızıntılara karşı ‘bir yakıt deposundan’ çok daha sağlam bir malzemeyle üretilirken, üzerine yer alan sensörler olası kazayı algılayarak supapları kapatıyor ve herhangi bir sızıntı olmasının önüne geçiyor. Sızıntı olması durumda dahi hidrojen gazı havadan daha hafif olduğu için güvenli biçimde atmosfere karışıyor.

Mirai’nin aktif ve pasif güvenlik paketi arasında gelecek jenerasyon otomobillerin özellikleri de bulunuyor. Milimetrik dalga radarıyla çalışan Ön Çarpışma Sistemi, Sekiz hava yastığı, ABS fren sistemi, Elektronik Fren Gücü Dağıtımı (EBD) Araç Denge Kontrol Sistemi (VSC), Çekiş kontrol sistemi (TRC)Şerit Takip Asistanı ve Kör Nokta Monitörü gibi sistemler Mirai’nin güvenlik donanımları arasında yer alıyor. Olası kazalarda yaya yaralanmalarını azaltmak üzere tasarlanan karoser, darbe emici özelliğine sahip.

Sadece Su Buharı Salınımı Gerçekleştiriyor

Yeni Toyota Mirai Sadece su buharı salımı gerçekleştirerek Toyota’nın temiz ve sürdürebilir çevreci otomobiller üretme konusundaki öncü rolünü devam ettiren Mirai, otomobillerin ve hatta dünyanın geleceğini şekillendirme açısından da dikkat çekici özellikler taşıyor. Geleceğin enerji kaynakları arasında gösterilen hidrojeni yakıt olarak kullanan Mirai, “0” CO2 salımı ile dikkat çekerken, konforu, sürüş keyfi, 3 ila 5 dakika arasında doldurabilen deposu ile birlikte geleneksel motorların ulaştığı menzil ve hızı da sunuyor. -30 derecede bile çalışabilen Toyota yakıt hücresi sistemini ve hibrit teknolojisini bir arada sunan Mirai, hidrojeni elektrik üretmek için kullanıyor.

Mirai’de batarya ve fuel cell teknolojisinin birarada sunulduğu iki motor aynı anda kullanılabiliyor. Bu motorlar sayesinde 154 bg güç ve 335 Nm tork üretebilen Toyota Mirai, 0’dan 100 km/s hıza 9.6 saniyede çıkarken maksimum 178 km/s hıza çıkabiliyor. Mirai tek depoyla 550 km’nin üzerinde bir menzile sahip.

2016 Toyota Mirai Görselleri

Bir önceki yazımız olan İşte Yepyeni Toyota Auris başlıklı makalemizde toyota, toyota auris ve toyota auris 2016 hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
2016 Fiat Tipo’dan İlk Görüntüler

fiat fiat tipo 2015 fiat tipo 2016 fiat tipo yedek parça fiat tipo nasıl 2016 fiat tipo 2016 model fiat...

Kapat