2015 Ford Mustang göz kamaştırıyor

2015 Ford Mustang fiyat bilgileri resimleri özellikleri trafiğe çıkış tarihi motor ve şanzıman seçenekleri yakıt tüketim bilgileri…

Ford’un tepeden tırnağa yenilenen efsane serisi Mustang kapılarını ziyaretçilerine geçtiğimiz gün açan Detroit Otomobil Fuarında kendini gösterdi. 2014 Ford Mustang ‘in yeni motor ve şanzıman seçenekleriyle geçmişinden bir şey kaybetmediği aksine adına yaraşır bir hale geldiği gözlendi…

Otomobilin kalbinde tamamen yenilenen 2.3 litrelik, üstün performans ve yakıt verimliliği özelliklerini bir arada isteyen sürücülerin ihtiyaçlarına cevap vermek üzere tasarlanan, Mustang için özel olarak  geliştirilmiş EcoBoost motor bulunuyor. Emme manifoldu ve turbo besleme aracın daha iyi nefes alması ve daha yüksek verimlilik sağlaması için Mustang’de en iyi hale getirilmiş. 309 PS’den fazla tahmini gücü ve 407 Nm torkuyla bu EcoBoost motor, gerçek bir Mustang motorundan beklenen özellikleri karşılıyor.

Ford’un global Ecoboost motor ailesinin en yeni üyesi olan ve doğrudan yakıt enjeksiyonu, çift bağımsız değişken egzantrik zamanlaması ve turbo besleme teknolojisi gibi en yeni teknolojiler kullanılarak geliştirilen 2.3 litrelik motorla, yakıt verimliliğine sahip büyük motor gücü ve torku elde ediliyor.

Motor ürettiği bu güç ile daha kuvvetli gaz tepkimesinin yanı sıra emisyon değerlerinde düşüş ve verimlilikte artış sağlayan düşük dönme dirençli çift çıkışlı turbo besleme sisteminin kullanıldığı ilk Ford motoru olma özelliğine de sahip. Silindir kapağında, iç ve dış silindir çiftlerini, turboya giden her emme boğazına ayrıştıran entegre bir egzoz manifoldu bulunuyor.

Egzoz çıkışının, ateşleme sırasında bir sonraki silindirden ayrı tutulması, karışım kayıplarını ortadan kaldırıyor ve türbin pervanesine giden egzoz enerjisini azamiye çıkarıyor. Sonuçta, sürücü manevra yapmak istediğinde daha hızlı bir tork artışı ve çift turbo besleme konfigürasyonuna benzer bir performans anlamına geliyor.

Ayrı egzoz çıkışları, egzoz subaplarının daha uzun süre açık kalmasını sağlayarak pompalama kayıplarını azaltıyor ve özgül yakıt tüketimini yaklaşık yüzde 1 oranında iyileştiriyor.
Böylesine yüksek bir motor gücü karşısında dayanıklılık kritik önem arz ediyor. Mustang EcoBoost motoru üzerinde yapılan dayanıklılığa yönelik geliştirmeler ise şu şekildedir:
• Güçlendirilmiş çelik krank mili
• Piston soğutma jetleri
• Çelik piston yayı taşıyıcıları
• Yüksek kaliteli yatak malzemeleri
• Geliştirilmiş supap yuvası malzemeleri
• Güçlendirilmiş çelik piston kolları
• Merdiven gövdeli yatak başlıklarıyla donatılmış yüksek basınçlı pres döküm alüminyum silindir bloğu
• Derin hazneli, pres döküm alüminyum yağ karteri

Mükemmel bir V8 motoru olmadan hiçbir Ford Mustang motor dizisi tam olmazdı. 5.0 litrelik V8 motor, yeni nesil araca, özellikle yüksek motor hızlarında daha iyi nefes almasını sağlayan bir dizi geliştirilmiş özellik sunuyor.
Herhangi bir motordan daha fazla güç ve tork almanın sırrı silindirlere hava girişini sağlamakta ve hava çıkışında yatar. Bu prensip doğrultusunda V8 üzerinde yapılan geliştirmeler şu özellikleri içeriyor:
• Daha büyük emme supapları
• Daha büyük egzoz supapları
• Geliştirilmiş emme kam milleri
• Geliştirilmiş egzoz kam milleri
• Yüksek devirlerde supapların tamamen kapanmasını sağlayan sertleştirilmiş supap yayları
• Yeni silindir kapağı kaplaması – geliştirilmiş kanallar ile supaplara daha düz bir geçit sunarak emme ve egzoz akışı kolaylaştıran; yanma odası üzerinde yapılan modifikasyonlar, daha büyük subapların kullanılmasına imkan tanıyan üst kapak.
• Güçlendirilmiş sinter piston kolları – yüksek devirlerde kullanım için daha hafif ve daha dayanıklı.
• Geliştirilmiş piston başları – daha derin kesikler, yeni daha büyük supapları açık hale getirir
• Güçlendirilmiş krank mili – daha yüksek devirlerde kullanımı destekler

Geliştirilen bu özellikler sayesinde motorun 426 PS’den fazla güç ve 529 Nm tork elde etmesi bekleniyor. Yeni emme manifoldu, daha düşük devirlerde kanal akışını kısmen kapatmak üzere tasarlanmış turbo kontrol subaplarını içeriyor. Bu, turbonun dağılım ve dönme özelliklerini arttırırken, hava-yakıt karışımını iyileştiriyor. Sonuç olarak, daha fazla yakıt tasarrufu, rölanti istikrarı ve daha düşük emisyon oluşumu sağlıyor.
Emme tarafındaki değişken egzantrik zamanlaması, orta kilit fazörleriyle, artık çok daha fazla ayarlama seçeneğine sahip. Bu, çeşitli motor devirlerinde, subap zamanlamasının optimum bir şekilde kontrol edilmesini sağlayarak yakıt tasarrufunu arttırırken ve emisyonu düşürüyor.

2015 Ford Mustang, üstün performans ve günlük kullanım özelliklerini kendinde topluyor. Günlük kullanımda vites değişimini araca bırakmak isteyen ancak yollar keyifli hale geldiğinde kontrolü ellerine almak isteyen sürücüler, direksiyon üzerine monte edilen, “Select-Shift” altı ileri vitesli otomatik vites kutusunda standart olarak sunulan vites değiştirme kollarını kullanabilecekler.
Otomatik şanzıman seçeneğinde yeniden tasarlanan vites kutusu, güçlendirilmiş düz dişlilere sahip. Bu düz dişliler vites kutusunu daha sağlam bir hale getirirken aynı zamanda ağırlığı azaltıyor. İçeride ise kavramalar optimize edilmiş ve çalışma sıcaklığı, sürtünmeyi azaltmak için arttırılmış.
Yeni Ford Mustang’in Getrag manuel şanzımanında, daha kısa vites geçişleri ve daha fazla kesinlik sağlamak üzere geliştirilmiş bir vites bağlantı tasarımı bulunuyor.
Sürüş stillerine ve yaşam tarzlarına uyum sağlayacak güç aktarma organı seçenekleriyle 2015 Ford Mustang, modern tasarımını geride bırakmayacak modern bir teknolojiyle donatıldı ama yine de özünde bir Mustang olarak varlığını sürdürüyor.

 

Bir önceki yazımız olan Ford'dan Sıfır faizli kredi kampanyası başlıklı makalemizde ford, kampanya ve otomobil kampanyaları 2014 hakkında bilgiler verilmektedir.

Konu Aramaları

  • ford mustang 2015
  • ford mustang 2015 fiyatları
  • mustang 2015

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Toyota FT-1 Concept sahneye çıktı

2014 Toyota FT-1 Concept resimleri özellikleri trafiğe çıkış tarihi motor ve şanzıman seçenekleri yakıt tüketim bilgileri...

Kapat