2014 MINI Cooper tanıtıldı

Yeni kasa mini cooper Los Angeles otomobil fuarı 2014  otomobil modelleri yeni mini cooper fiyat bilgileri resimleri özellikleri trafiğe çıkış tarihi motor ve şanzıman seçenekleri yakıt tüketim bilgileri…

Otomobil dünyasının kült modellerinden biri olan MINI Cooper, devrim niteliğindeki değişikleri ve yepyeni bir görünümü ile oldukça iddialı geliyor. Çarpıcı İngiliz tarzını  koruduğu gözlenenyeni Mini Cooper, üç ve dört silindirli motorları ve yüksek teknolojisiyle göze çarpıyor.
Yoluna Alman otomotiv devi BMW ile devam eden MINI, markanın yeni önden çekişli platform mimarisi UKL1 tabanlı olarak inşa ediliyor. İlk etapta Cooper, Cooper D ve Cooper S versiyonlarıyla satışa çıkacak olan modelin önümüzdeki yıl Mart ayında showroomlardaki yerini alması beklenirken, aracın Avrupa’daki başlangıç fiyatı 18 bin Euro civarında olacak.
Dış tasarıma ilk baktığımızda, yuvarlar tasarım farlar ve kompakt boyutlarla 50 yıla dayanan ikonik MINI tarzını yansıtan detayların korunduğu gözlenirken, yenilenen far tasarımına LED gündüz farlarının yarım çember şeklinde dahil edildiği ve arka farların Countryman Crossover modelinde olduğu gibi büyütüldüğü gözleniyor. Eskiye göre boyutlarında da farklılıklara gidilen MINI Cooper, 3.821 mm uzunluğuyla eski modelden 98 mm daha uzun ve 44 mm daha geniş . Bu değerlerin MINI Cooper’ın dingil mesafesinden kaynaklandığı göz önüne alınırsa sürüş ve yol tutuşu açısından iyileştirmeler yapıldığı söylenebilir.
İç kısımda hassas detayları ve akılcı tasarımıyla her zaman farklılık yaratan MINI, başarılı renk kombinasyonları ve işlevsel yapısını yeni modelinde de koruyor. Klasik orta büyük konsol tasarımından vazgeçmeyen marka, yerleştirdiği yeni 8.8 inçlik ekran ve yeni işletim sistemiyle mevcut fonksiyonlarını sürücü için daha kullanışlı hale getirmiş. Sezgisel kontrollerin ağırlıkta olduğu konsoldan araç yardım, eğlence, bilgi, konfor ve güvenlik sistemleri kontrol edilebiliyor.
Ön konsolda bir diğer önemli yenilik ise direksiyon kolonu arkasında bulunan gösterge panelinde gerçekleştirilmiş. Dikey olarak konumlandırılan devir saati, hız ve yakıt göstergesi renklendirilerek daha dikkat çekici hale getirilmiş.
Bunların yanı sıra orta konsolda kontrol mekanizması dairesel kontrollerle sağlanırken kırmızı renkli motor başlatma ve durdurma anahtarı da yenilikler arasında yer alıyor.
Kaputun altına baktığımızda Cooper ailesinin her üyesi BMW’nin modüler motorlarıyla yenilenmiş şekilde karşımıza çıkıyor. Cooper ve Cooper D versiyonları 1.5 litrelik üç silindirli benzin ve dizel motorlarıyla gelirken, performans farklılıklarını da beraberinde getiriyor. Yenilenen Cooper’ın gücü 122 beygirden 136 beygire çıkarken bu farklılık araca 0’dan 100 km/s hıza çıkışta 9.1 saniyeden 7.9 saniyeye seviyesine erişmesini sağlamış. Cooper D versiyonunda ise motor gücü 2 beygir fark ile 116 beygir seviyesine erişmiş. 0-100 km hızını ise yarım saniye etkiliyor. Her iki modelin de verim ve tüketim oranları eskiye göre daha iyi durumda.
Cooper ailesinin spor versiyonu Cooper S modelinde ise eski 1.6 litrelik turbo motoru yerini daha modüler ve performansı yüksek dört silindirli 2.0 motora bırakmış. 181’den 192 beygire çıkan güç değeri yine yakıt tüketiminde eskiye göre daha verimli bir çizgiye sahip.
Yeni MINI Cooper serisi ilk etapta Los Angeles ve Tokyo’da düzenlenecek fuarlarda sergilenecekler. Önümüzdeki yıl Mart ayında satışa çıkması beklenen modelin Avrupa başlangıç fiyatı ise 18 bin Euro olacak.

Bir önceki yazımız olan Alman ve İtalyan ortaklığı müthiş bir araç başlıklı makalemizde bmw, ferrari ve konsept motorlar hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Üç tekerlekli ve direksiyonsuz otomobil

Toyota yeni otomobil modelleri konsept otomobiller 3 tekerli otomobil modelleri geleceğin otomobilleri yeni otomobil teknolojileri...

Kapat