2013 Renault Scenic XMOD Cenevre’de

2013 Renault Scenic XMOD resimleri özellikleri motor ve şanzıman seçenekleri cenevre otomobil fuarında sergilenen otomobiller…

renault scenic xmod_3
Akıcı hatlara ve oldukça iddialı bir görünüme sahip olan Renault’nun crossover stilindeki modeli olan Scenic XMOD Cenevre’de Otomobil Fuarında görücüye çıktı.
Sportif ve zarif özellikler taşıyan Scénic Xmod bir crosover’ın niteliklerini MPV dünyasının rafine edilmiş unsurlarıyla bir araya getiriyor. Araç artırılmış zemin yüksekliği, özel ön ve arka tamponlar, marşpiye koruyucular ve krom tavan çıtalarıyla (ekipman düzeyine bağlı olarak) ilhamını crossover’ladan alan bir tasarım sunuyor.
Sürüş zevki yaşatan iç mekân
Scénic Xmod’un kabini sabit bir orta konsol ve kokpit benzeri sürüş pozisyonu ile yeniden şekillendirildi. Aracın konsolunda Extended Grip sistemine ait döner kumanda ile birlikte Renault R-Link’in çok yönlü joystick’i (lansmandan hemen sonra sunulacak) yer alıyor. Her ikisi de kolay erişilebilir nitelikte.
Aracın ön panelinde TFT (İnce Film Transistörü) dijital gösterge ve bağlantılı dokunmatik multimedya sistemi Renault R-Link yer alıyor ve hareket halinde ihtiyaç duyulan tüm bilgilere basit ve etkin bir şekilde ulaşılmasını sağlıyor. Renault R-Link kısa süre içinde Yeni Scénic ve Grand Scénic’te de sunulacak.
Scénic Xmod’un Privilège versiyonu (veya pazara bağlı olarak Bose® versiyonu) sportif ve göz alıcı tasarıma sahip bir direksiyon simidi ile donatıldı. Bununla birlikte alüminyum kaplamalı pedallar ve vites kolu topuzu, buna ek olarak yeni parlak koyu kömür rengindeki iç detaylar da bu göz alıcılığı tamamlıyor. Görünür dikişler ve özel yeni döşemeler koltukları daha da davetkar hale getiriyor.
Scénic’in DNA’si: kabin genişliği ve seyahat konforu
Scénic Xmod, Scénic’i MPV segmentinin mihenk taşı haline getiren kilit özelliklerin hepsini bünyesinde barındırıyor: kabin genişliği ve optimum konfor için modüler koltuk düzeni. Aracın 555-litrelik bagajı sınıfının en büyüklerinden biri. Bununla birlikte en az 71 litrelik ilave saklama alanları kabin çevresine akıllıca dağıtılmış durumda. Scénic Xmod yalın, etkili ve hızlı modülerlik sunuyor: koltuklar birbirinden bağımsız, katlanır ve daha fazla konfigürasyon için yerlerinden çıkarılabilir.
Her şeyin üstesinden gelin, üstelik kontrolü kaybetmeden
Scénic Xmod, Renault serisinin yeni Extended Grip sistemini içeren ilk otomobili.
Söz konusu son derece ileri çekiş kontrol sistemi zorlu sürüş koşullarında (kar, çamur, kum, vs.) aracın yolu güvenle kavramasını sağlıyor. Orta konsolda yer alan döner kumanda sürücünün şu üç modan bir tanesini seçmesine imkan tanıyor: ‘Yol’, “Kaygan Zemin’ veya ‘Uzman’. Varsayılan
‘Yol’ modu tüm sert yol yüzeylerine uygundur (kuru, ıslak veya buzlu) ve geleneksel çekiş kontrol ayarlarını sunar. Başka bir mod seçildikten sonra 40 km’yi aşan hızlarda yeniden devreye girer.
‘Kaygan Zemin’ modunda ise Extended Grip sistemi devreye girer ve tahrik tekerleklerinin kumandasını sürücüden devralır. Söz konusu mod, önde daha fazla tekerlek dönüşünü mümkün kılmak amacıyla motor torkunu ve fren kuvveti dağılımını otomatik biçimde modifiye eder. Böylelikle M+S (Çamur ve Kar) lastiklerinin yüzey çamurunu veya kumunu artırılmış tutuş ve çekiş için daha iyi temizlenmesini sağlar.
‘Uzman’ modunda ise Extended Grip sistemi frenleme sistemini kontrol altına alır. Fakat aracın hızlanmasını ayarlamak için motor torkunu tamamen sürücünün kontrolüne bırakır.
Extended Grip sistemi çamur veya kumun daha iyi temizlenmesi için özel bileşenli Çamur ve Kar lastikleriyle birlikte kullanılmalıdır.

2013 Renault Scenic XMOD Foto Galeri

Bir önceki yazımız olan Renault Kangoo yenileniyor başlıklı makalemizde renault kango 2014 ve yeni kasa renault kangoo hakkında bilgiler verilmektedir.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git
Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Citroen C3 Cenevre’de görücüye çıktı

Makyajlı citroen c3 2013 özellikleri resimleri motor ve şanzıman seçenekleri yakıt tüketim bilgileri... Nisan ayında piyasaya sunulacak olan Yeni CITROËN...

Kapat